Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raportare semestriala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raportare semestriala

Dacă perioada de inactivitate începe sau se termină în cursul semestrului 2012, avem obligatia depunerii raportarii semestriale la 30.06.2012 , deoarece
societatea comerciala care in anul 2011 s-a aflat in inactivitate temporara ,deci cifra afaceri in 2011 este zero , dar la 1.03.2012 si-a reluat activitatea ,deci depune raportare contabila la 30.06.2012 , pt.ca in lege se precizeaza ca cei cei care s-au aflat in inactivitate temporara in tot semestru al anului nu depun , dar soc.com nu s-a aflat tot semestrul 1.2012 in inactivitate . ?va rog un raspuns.multumesc.

Nu depun raportari contabile:

- operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2012;
- operatorii economici care in tot semestrul I al anului 2012 s-au aflat in inactivitate temporara;
- operatorii economici infiintati in cursul anului 2012;
- persoanele juridice (operatorii economici) care se afla in curs de lichidare, potrivit legii.

Depun raportari contabile:

Persoanele care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35000 euro .

La Dvs. cifra de afaceri la sfarsitul anului 2011 a fost 0 (zero). Deci nu depuneti raportari la 30.06.2012.