Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul pe perioada determinata si concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul pe perioada determinata si concediul medical

Am urmatoarea situatie: unui angajat pe perioada determinata i se termina contractul pe 26 august iar el din iulie este in concediu medical fiind operat.....sunt obligata sa-i prelungesc contractul sau pot face decizie de incetare???
Codul muncii prevede (in art 50) ca un contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
a)concediu de maternitate;
b)concediu pentru incapacitate temporară de muncă;;
De asemenea, in art 56 prevede:
(1)Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
....
i)la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;

iar art 49 (5) prevede ca: De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept prevalează.
Deci sa inteleg ca poate inceta contractul si ii platesc concediul medical pana la acea data???