Forum Discuţii juridice Executare silită contracte de imprumut prin C.A.R.
Discuție deschisă în Executare silită

contracte de imprumut prin C.A.R.

Buna ziua! pentru a recupera o suma de bani de la cineva ce a imprumuta in baza unui contract de imprumut o suma din C.A.R, este nevoie sa se apeleze la un executor judecatoresc? potrivit legii 122/1966 contractele de imprumut sunt titluri executorii. potrivit art 374`1 c.pr.civ., inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara investirea cu formula executorie.
Da puteti merge cu contractul de imprumut la un executor fara a-l investi cu formula executorie.