avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de mostenitor pentru o persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de mostenitor pentru o persoana cu handicap psihic

Sora mea este o persoana cu handicap psihic accentuat, cu o pensie de 600 lei si in varsta de 38 ani. In urma decesului mamei noastre poate beneficia de pensie de mostenitor de pe urma mamei in loc de actuala pensie de handicap ? Ce demersuri trebuiesc facute, cui trebuie sa ma adresez?
Va multumesc....
Cel mai recent răspuns: jewelled , utilizator 15:19, 14 August 2012
1. Era bine sa spuneti totul clar de la inceput.

2. - Adica are indemnizatie de handicap 250 lei si pensie de invaliditate de 350 lei.
- Poate cumula indemnizatia de handicap cu pensia de urmas daca renunta la pensia de invaliditate.
Stimate domnule avocat, va multumesc tare mult pentru lamuriri. Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere de munca !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie sau ajutor material pentru copii? Mihaill Mihaill Va rog sa ma ajutati intr-o problema delicata.De curand mi-a decedat un coleg de serviciu la varsta de 41 ani.In urma lui au ramas 3 copii minori cu virste ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas in cazul decesului in urma unei boli incurabile cmtgabi cmtgabi Va rog sa imi spuneti canfom carui articol din legea pensiilor , urmasii decedatilor (copiii) din cauza unor boli incurabile, pot beneficia de pensie de urmas ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas pentru copii Budacu Dorina Budacu Dorina Cine ma poate lamuri, in ceea ce priveste acordarea pensiei de urmas pentru 2 copii a caror mama nu indeplinea conditiile de varsta de pensionare, avea la data ... (vezi toată discuția)