Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de mostenitor pentru o persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de mostenitor pentru o persoana cu handicap psihic

Sora mea este o persoana cu handicap psihic accentuat, cu o pensie de 600 lei si in varsta de 38 ani. In urma decesului mamei noastre poate beneficia de pensie de mostenitor de pe urma mamei in loc de actuala pensie de handicap ? Ce demersuri trebuiesc facute, cui trebuie sa ma adresez?
Va multumesc....
1. Era bine sa spuneti totul clar de la inceput.

2. - Adica are indemnizatie de handicap 250 lei si pensie de invaliditate de 350 lei.
- Poate cumula indemnizatia de handicap cu pensia de urmas daca renunta la pensia de invaliditate.
Stimate domnule avocat, va multumesc tare mult pentru lamuriri. Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere de munca !