avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar activitatea de consultanta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar activitatea de consultanta

Buna ziua,

Firma romaneasca ofera consultanta unei firme cu sediul in UE.Firma romaneasca intocmeste factura cu tva sau fara tva ?
Cel mai recent răspuns: oneramo , utilizator 12:15, 21 Ianuarie 2009
Serviciile consultantilor sunt neimpozabile in Romania daca sunt prestate catre o persoana impozabila stabilita in Comunitate. Se face factura fara TVA si se specifica pe factura "neimpozabil in Romania".
Va multumesc.
Buna ziua,

Este valabil acest lucru si pentru o firma de avocatura din Romania care a prestat servicii pentru o firma din Comunitate (Italia)? In baza carei legii, furnizorul din Romania ar trebui sa emita factura fara TVA?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
oneramo a scris:

Buna ziua,

Este valabil acest lucru si pentru o firma de avocatura din Romania care a prestat servicii pentru o firma din Comunitate (Italia)? In baza carei legii, furnizorul din Romania ar trebui sa emita factura fara TVA?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.


Codul fiscal defineste locul prestarii serviciilor. In cazul in care locul nu este in Romania serviciul nu este impozabil in Romania. Vedeti art. 133, al(2), lit. g, pct.5, Cod fiscal. Pe factura se specifica "neimpozabil in Romania conform art....".
Multumesc mult pt. raspuns. Problema este ca firma respectiva de avocatura a reprezentat firma din Italia in cadrul unui proces ce s-a desfasurat aici in Romania. Deci locul in care s-a prestat serviciul respectiv este Romania. Firma de avocatura factureaza cu tva sau fara?

Multumesc tare mult, Monica.

Alte discuții în legătură

Locul prestarii serviciului. alina240 alina240 O firma din RO, platitoare de TVA, presteaza servicii de consultanta pentru o firma din UE, tot platitoare de TVA. Serviciile le presteaza la sediul ... (vezi toată discuția)
Facturare tva AOC AOC Buna ziua Pentru serviciile de reprezentare in Romania a unei firme din Canada, se factureaza cu TVA sau fara ? Multumesc Marius (vezi toată discuția)
Prestari servicii de reparatii intracomunitare ana1978 ana1978 Buna, Am urmatoarea intrebare: O societatea din Romania inregistrata ca platitor de tva si declarata in Reg. Operatorilor Intracomunitari presteaza servicii ( ... (vezi toată discuția)