Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar activitatea de consultanta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar activitatea de consultanta

Buna ziua,

Firma romaneasca ofera consultanta unei firme cu sediul in UE.Firma romaneasca intocmeste factura cu tva sau fara tva ?
oneramo a scris:

Multumesc mult pt. raspuns. Problema este ca firma respectiva de avocatura a reprezentat firma din Italia in cadrul unui proces ce s-a desfasurat aici in Romania. Deci locul in care s-a prestat serviciul respectiv este Romania. Firma de avocatura factureaza cu tva sau fara?

Multumesc tare mult, Monica.

Locul operatiunii din speta Dvs. este acolo unde clientul caruia ii sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, respectiv Italia. Nu are relevanta locul in care se presteaza efectiv serviciul. Firma de avocatura factureaza fara tva.
Multumesc mult.