Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale constituire drept de superficie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

constituire drept de superficie

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat cu privire la constituirea unui drept de superficie. Situatia este urmatoarea: doi asociati PJ au incheiat un contract de asociere pentru a ridica un ansamblu rezidential. Un asociat vine cu terenul iar celalat cu banii ridicand constructia.Pentru a se emite autorizatia de constructie trebuie constituit un drept de superficie in favoarea asociatului care construieste. La vanzare asociatul cu constructia va vinde apartamentul, iar asociatul cu terenul va vinde cota parte de teren aferenta. Acuma asociatul -proprietar al terenului vrea sa se protejeze si sa elimine riscul de a ramane cu terenul, celalat asociat vanzand fara el si transmitand dreptul de superficie mai departe. Ce ne-ar putea ajuta sa reducem sau chiar sa eliminam acest risc?

Multumesc mult deorice ajutor.
Specificati in contractul de superficie ca superficiarul nu va putea instraina dreptul sau unei alte persoane fara acordul proprietarului terenuliui, inscrieti interdicitia de grevare/instrainare in CF si cam atat.
Mai era varianta mult mai simpla sa infiintati o alta societate (SPV) si veneati cu terenul ca aport in natura iar celalalt cu numerar.