Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN 7830
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN 7830

Buna ziua,

Pentru ca o societate cu cod CAEN 7830 sa functioneze legal este obligatoriu sa aiba angajat personal calificat in acest domeniu (deci sa fie atestat ca inspector resurse umane)?
Societate trebuie autorizate de Ministerul Muncii?
Este nevoie de autorizatii speciale?

Multumesc
7830 Alte servicii de furnizare a forţei de muncă
Această clasă include activităţi de furnizare a forţei de muncă pentru întreprinderile clientului.
Unităţile clasificate aici prezintă angajatorului înregistrările privind statele de plată, impozite şi alte aspecte fiscale şi chestiuni privind resursele umane, dar nu sunt răspunzătoare pentru conducerea şi supravegherea angajaţilor.
Furnizarea de resurse umane se face de obicei pe termen lung sau permanent, iar unităţile clasificate aici
îndeplinesc o gamă largă de atribuţii referitoare la resursele umane şi administrarea personalului în conexiune cu furnizarea acestuia
Conform Hg 500 pe 2011 alin. (6) Angajatorii pot contracta serviciul de completare şi transmitere a registrului prin încheierea, cu respectarea dispoziţiilor art. 20 alin. (5) din Legea nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare, de contracte de prestări servicii cu prestatori înregistraţi la inspectoratele teritoriale de muncă, care îşi desfăşoară activitatea în condiţiile prevederilor legale în vigoare.
In concluzie, ar fi normal sa aveti o persoana cu diploma de Inspector Resurse Umane, insa nu obligatoriu, ar fi normal sa aveti o persoana cu diploma de Operare Calculator, insa nu obligatoriu, de asemenea, este obligatoriu sa va inregistrati la ITM.