avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in strainatate

Salutare tuturor!! Am cautat job-uri in Ro pe net, pe la targuri de job-uri, prin ziare... inutil... nu gasesc un job cu salariu cat sa traiesc decent, iar foamea ma impinge in strainatate la munca. Cum imi dau seama ca o firma de recrutare cu job-uri in strainatate e inregistrata, ca e in regula, ca poate sa faca recrutari si ca poate sa-mi asigure un job in strainatate dupa cerintele lor?
Daca aveti sfaturi, imdrumari, directii vreau sa le stiu. Asa am citit multe pe internet, insa doar o parere sincera, de avocat, imi lipseste. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: afaceriiolden , utilizator 22:57, 6 Decembrie 2011
Agentii de ocupare a fortei de munca au obligatia sa se inregistreze la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza isi au sediul.... prin urmare, va puteti interesa la ITM despre astfel de agentii de plasare a fortei de munca ...
Adresati-va cu o cerere la ITM si solicitati sa va comunice daca la nivelul inspectoratului agentia in cauza este cunoscuta cu aspecte contrare normelor legale din domeniul muncii.
CarolinaIo a scris:

Salutare tuturor!! Am cautat job-uri in Ro pe net, pe la targuri de job-uri, prin ziare... inutil... nu gasesc un job cu salariu cat sa traiesc decent, iar foamea ma impinge in strainatate la munca. Cum imi dau seama ca o firma de recrutare cu job-uri in strainatate e inregistrata, ca e in regula, ca poate sa faca recrutari si ca poate sa-mi asigure un job in strainatate dupa cerintele lor?
Daca aveti sfaturi, imdrumari, directii vreau sa le stiu. Asa am citit multe pe internet, insa doar o parere sincera, de avocat, imi lipseste. Va multumesc!


pe site-urile ITM-urilor sunt publicate numele Firmelor care se ocupa de plasarea fortei de munca in strainatate. Va puteti adresa si direct la ITM.
sunt dupa tipuri :
-agent de recrutare care incaseaza comision fie de la salariat ,fie de la angajator si va da sa semnati un contract in limba romana.CAEN 7810
-agent temporar de munca care va angajeaza in Romania si va face detasarea in strainatate.CAEN 7820

orice unitate are CUI afisat poate va ajuta o explicatie a codurilor caen, succes!

78 Activităţi de servicii privind forţa de muncă
Această diviziune include activităţi de listare a locurilor de muncă vacante şi recomandarea sau plasarea
solicitanţilor pentru o slujbă, unde persoanele recomandate sau plasate nu sunt angajaţi ai agenţiilor de ocupare a forţei de muncă; activităţi de furnizare de muncitori pentru întreprinderile clienţilor pe perioade de timp limitate, pentru a suplimenta forţa de muncă a clientului, şi activităţi de furnizare şi management a forţei de muncă
Această diviziune include:
-activităţi de căutare şi plasare de personal executiv
-activităţi ale agenţiilor artistice de distribuire a rolurilor

Această diviziune exclude:
-activităţi ale agenţilor pentru artişti individuali, vezi 7490

781 Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă

7810 Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă
Această clasă include listarea locurilor de muncă vacante şi recomandarea sau plasarea solicitanţilor pentru o
slujbă, în situaţia în care persoanele recomandate sau plasate în muncă nu sunt angajaţi ai agenţiilor de ocupare a forţei de muncă.
Această clasă include:
-activităţi de investigare, selecţie şi plasare a forţei de muncă, inclusiv activităţi de căutare şi plasare de personal executiv
-activităţi ale agenţiilor şi birourilor de casting, cum ar fi agenţiile artistice
-activităţi ale agenţiilor on-line pentru plasarea forţei de muncă

Această clasă exclude:
-activităţi ale agenţilor sau agenţiilor teatrale sau artistice, vezi 7490

782 Activităţi de contractare, pe baze temporare, a personalului

7820 Activităţi de contractare, pe baze temporare, a personalului
Această clasă include activităţi de furnizare de muncitori pentru întreprinderile clienţilor pe perioade de timp
limitate, pentru a înlocui sau suplimenta temporar forţa de muncă a clientului, unde persoanele plasate sunt
angajaţi ai unităţii care furnizează servicii de asistenţă temporară. Unităţile clasificate aici nu oferă însă
supravegherea directă a angajaţilor lor la locurile de muncă ale clienţilor

783 Alte servicii de furnizare a forţei de muncă

7830 Alte servicii de furnizare a forţei de muncă
Această clasă include activităţi de furnizare a forţei de muncă pentru întreprinderile clientului.
Unităţile clasificate aici prezintă angajatorului înregistrările privind statele de plată, impozite şi alte aspecte fiscale şi chestiuni privind resursele umane, dar nu sunt răspunzătoare pentru conducerea şi supravegherea angajaţilor.
Furnizarea de resurse umane se face de obicei pe termen lung sau permanent, iar unităţile clasificate aici
îndeplinesc o gamă largă de atribuţii referitoare la resursele umane şi administrarea personalului în conexiune cu furnizarea acestuia

Această clasă exclude:
-servicii de furnizare a forţei de muncă, împreună cu supravegherea sau conducerea întreprinderii, vezi clasa din activitatea economică respectivă a acelei întreprinderi
-servicii de furnizare a forţei de muncă pentru înlocuirea temporară sau suplimentarea forţei de muncă a clientului, vezi 7820
Ultima modificare: Marți, 6 Decembrie 2011
afaceriiolden, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coduri caen firma de resurse umane aylyn87 aylyn87 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: imi voi deschide firma de resurse umane si as dori sa stiu ce coduri CAEN trebuie incluse in actul ... (vezi toată discuția)
Diferenta caen 7810 - caen 7830 octapuspus octapuspus Puteti sa imi spuneti care este diferenta intre cod CAEN 7810 si cod CAEN 7830? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cod caen 7810 pacurariu maria pacurariu maria va rog sa imi spuneti daca o firma cu codul CAEN 7810 poate detasa angajatii in spatial UE?? Multumesc mult pentru raspunsuri (vezi toată discuția)