Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Delimitari pfa -pfi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Delimitari pfa -pfi

1.Care sunt diferentele clare intre - PFA (autorizata) si PFI (individuala).
2.Fiind cadru medical pe prag de pensionare, doresc continuarea contractului cu spitalul din care fac parte; in ce conditii se poate prelungii contractul?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Daca esiti la pensie la limita de varsta putei continua cu contract de munca.
1.PFI nu exista, exista Intreprindere Individuala.

Din OUG 44/2008

persoana fizica autorizata – persoana fizica autorizata sa desfasoare orice forma de activitate economica permisa de lege, folosind in principal forta sa de munca;
intreprindere individuala – intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica;

2.La data la care indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta, CIM inceteaza de drept.Dupa aceasta data se va face un nou CIM , pe perioada determinata sau nedeterminata, sau o alta forma de colaborare intre dvs si unitatea sanitara agreata de managerul unitatii.Aceasta colaborare poate avea loc daca sunt indeplinite conditiile impuse de cumul salariu si pensie:la art.17 din legea 329/2009 se precizeaza ca se poate cumula pensia cu salariul, cu conditia ca nivelul pensiei sa nu depaseasca castigul salarial mediu brut utilizat in bugetul asigurarilor sociale de stat, adica suma de 2.117 lei.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...