Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegere in functie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegere in functie

Poate fi aleasa in comitetul executiv sau comisia de cenzori o persoana care nu a participat la adunarea generala de alegeri?
Cenzorul trebuie sa verifice actele care stau la baza listelor de intretinere,sa verifice calculele, sa verifice in general tot dosarul lunar al asociatiei, sa semneze listele si celelalte documente de calcul. Pentru asta este platit cenzorul.
Si raspunde pentru ce semneaza.
Sau ar trebui sa raspunda daca proprietarii sunt vigilenti si pretind ca lucrurile sa fie facute corect.
marin53 a scris:
Fiind intrebat, cenzorul in cauza a raspuns ca dumnealui doar semneaza listele de plata si nu raspunde de corectitudinea datelor inscrise in liste...

Cenzorul raspunde nu numai de corectitudinea calculelor, de gestiune, ci si de respectarea legii sub toate aspectele. Cenzorul nu poate sa nu observe ca de la o luna la alta s-au modificat cheltuielile cu personalul (salarii, indemnizatii...) si trebuie sa verifice daca acestea s-au facut legal, s-au incadrat in bugetul de venituri si cheltuieli aprobat de adunarea generala...
Asadar mai putin conteaza, concret in situatia dv, cum a fost ales si de ce a fost ales presedintele, membrii comitetului, cenzorii s.a.m.d., important este ca presedintele sau/si membrii comitetului au crescut cheltuielile cu pesonalul (poate incalcand legea) iar cenzorul nu stie care-i sunt atributiunile, nu verifica daca aceasta crestere este legala.
Cenzorul raspunde de corectitudinea datelor inscrise in liste si de legalitatea lor, asa cum prevede legea 230/2007, legislatia finaciar-contabila, statutul CECCAR, atributiunile unui cenzor...

Pre?edintele Asocia?iei noastre încă nu e ales statutar, prin Adunare Generala, cu toate că e interimar de vreo 3 ani (din 2009 nu a mai fost organizata vreo Adunarea Generala, ei fiind obliga?i prin lege să convoace anual minim una, făcând cam o Ad. Gen. la vreo 8 ani).
Acest Pre?edinte încă neales legal a avut multe conflicte cu unii dintre proprietari, culminând cu amenin?ări, instigări la violen?ă, intimidări, amenin?at fiind chiar eu, dar ?i al?ii, mai ales pensionari.
Ce putem face, pentru ca o adunare extraordinara e exclusa deocamdata?
(Editat - v-am rugat si va mai rog sa nu mai folositi abuziv literele mari)
Adriantot, moderator
Daca excludeti calea cea mai fireasca, cea mai la indemana proprietarilor, deocamdata, asa cum spuneti nu faceti nimic. Timpul nu poate fi oprit in loc si-atunci cand o sa puteti o sa convocati adunarea generala, alegeti alt comitet executiv...