avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Persoana bolnava actionata in judecata - modalitati de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Persoana bolnava actionata in judecata - modalitati de delegare a unui inlocuitor

Buna ziua!

Va deranjez pentru o mica problema.

Tatal meu este imobilizat la pat,in urma unui accident vascular cerebral.
De curand,a fost actionat in instanta in problema unui teren din care detine o cota in indiviziune.
Terenul in cauza are mai multi coproprietari,fiecare avand o cota din teren,2 dintre coproprietari sunt in proces de mai mult timp.
Reclamantul solicita iesirea din indiviziune si in acest sens a decis actionarea in instanta a celorlaltor coproprietari,intre care si tatal meu.

Data fiind starea de sanatate a tatalui meu,banuiesc ca solutia ar fi sa se delege o persoana care sa il reprezinte.

Din ce am inteles,o varianta ar fi intocmirea unei procure la notar,dar pentru aceasta este necesara deplasarea tatalui la Institutul de Medicina Legala,efectuarea de catre o comisie a unei expertize din care sa reiasa starea de sanatate mintala a lui,apoi intocmirea unei procure prin care sa fie delegata o persoana care sa il reprezinte.

As dori sa stiu daca mai exista si alternative:

- tinand cont de starea de sanatate a tatalui,daca se poate evita deplasarea lui la I.M.L.
-daca totusi este absolut necesara deplasarea,iar Comisia de examinare il declara inapt din punct de vedere mintal pentru intocmirea unei procure,ce alternativa ar mai exista,tinand cont ca exista o data limita de prezentare la proces.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters258804 , utilizator 15:04, 17 August 2012
Angajati un avocat pt tatal dvs,este nevoie doar de o semnatura a dansului pe imputernicirea avocatiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere Vlad2013 Vlad2013 Suntem necajiti si dezorientati. Dorim sa intocmim cu tata ( 85 de ani - nevazator,gradul I ) un CONTRACT DE INTRETINERE . Este dorinta dumnealui sa -l ... (vezi toată discuția)
Mostenire pasi de urmat dupa decesul ambilor parintilor enderalex enderalex buna ziua. am incercat sa citesc legea dar mai rau m-a incurcat, iar anumite proceduri nu sunt descrise in ce am citit. situatia pentru care vreau sa ... (vezi toată discuția)
Inapt psihic face un contract de vanzare cumparare de mana. este valabil? Sashy Sashy Buna seara, Tatal meu in iulie 2006 incheie un act scris si semnat de mana numit \"chitanta\" prin care el vinde un teren. La acel moment tatal meu avea ... (vezi toată discuția)