Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Buna ziua, in urma cu o luna am avut ghinionul sa am un accident rutier: intr-un sens giratoriu nu mi s-a acordat prioritate. La insistentele partii vinovate am acceptat sa facem o intelegere amiabila. Problema este ca am complectat gresit ( nu reiese care parte este vinovata), iar cand am apelat-o pe persoana respectiva aceasta nu a mai vrut sa faca alta constatare, urmand ca eu sa imi repar masina pe propriile mele finante( costul se ridica undeva la 500 ron, deci nu este o suma atat de mare). In acest caz se mai poate face ceva dupa o luna pentru ca persoana respectiva sa imi repare masina?
gasiti informatii pentru pasii ce trebuie facuti obtinerea despagubirilor aici

www.avocatnet.ro/content/art...

trebuie sa mergeti la societatea de asigurari a celeilalte parti pentru a solicita despagubirea.
cyan a scris:

gasiti informatii pentru pasii ce trebuie facuti obtinerea despagubirilor aici

www.avocatnet.ro/content/art...

trebuie sa mergeti la societatea de asigurari a celeilalte parti pentru a solicita despagubirea.

Am fost la asigurari si acolo mi-au spus ca dupa cum am complectat constatare, ei nu pot sa spuna cine este vinovat. Am uitat sa precizez ca am copie dupa actele vinovatului ( buletin, permis, talon, asigurare)
laurentiu123 a scris:

(...) ei nu pot sa spuna cine este vinovat.

Cel putin, si-au putut da seama daca persoana respectiva este asigurata de catre societatea lor de asigurari?

Dacă asigurătorul RCA are suspiciuni întemeiate cu privire la modul de producere a accidentului, are obligația de a comunica în scris asiguratului și păgubitului, în termen de 10 zile de la data avizării daunei, intenția de a desfășura investigații. Aceste investigații nu pot dura mai mult de 3 luni de la data avizării daunei.
Asigurătorii RCA au dreptul să efectueze propriile investigații indiferent dacă accidentul a fost protocolat prin Proces verbal al Poliției sau prin formularul Constatare amiabilă de accident.
[ link extern ]

Prin "suspiciuni intemeiate" cred ca se poate intelege si "neclaritati" cu privire la modul de producere a accidentului.

Societatea de asigurari respectiva este obligata sa deschida dosar de dauna in cazul constatarii amiabile iar daca are "suspiciuni" atunci are dreptul sa desfasoare investigatii pentru a clarifica modul de producere al accidentului.

In acest caz, prin investigatie se poate intelege chemarea conducatorului auto respectiv la o bere, ocazie cu care respectivul sa dea o declaratie cu privire la eveniment.

Daca societatea de asigurari este "indaratnica" cu privire la deschiderea dosarului de dauna, informatii ca sunteti "cetatean european, ca va cunoasteti drepturile":), ca exista OPC-ul asiguratorilor, adica CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) si carei va veti adresa printr-o reclamatie privind modul de solutionare a despagubirilor de catre societatea respectiva. Cateodata, o vorba din asta spusa pe un ton familiar si nu amenintator, mai ajuta la "miscarea" lucrurilor si identificarea vinovatiei. "Dom'le inspector, probabil aveti destule reclamatii, dar chiar vreti sa vina CSA-ul sa va verifice? Iar??"
cyan a scris:

laurentiu123 a scris:

(...) ei nu pot sa spuna cine este vinovat.

Cel putin, si-au putut da seama daca persoana respectiva este asigurata de catre societatea lor de asigurari?

Dacă asigurătorul RCA are suspiciuni întemeiate cu privire la modul de producere a accidentului, are obligația de a comunica în scris asiguratului și păgubitului, în termen de 10 zile de la data avizării daunei, intenția de a desfășura investigații. Aceste investigații nu pot dura mai mult de 3 luni de la data avizării daunei.
Asigurătorii RCA au dreptul să efectueze propriile investigații indiferent dacă accidentul a fost protocolat prin Proces verbal al Poliției sau prin formularul Constatare amiabilă de accident.
[ link extern ]

Prin "suspiciuni intemeiate" cred ca se poate intelege si "neclaritati" cu privire la modul de producere a accidentului.

Societatea de asigurari respectiva este obligata sa deschida dosar de dauna in cazul constatarii amiabile iar daca are "suspiciuni" atunci are dreptul sa desfasoare investigatii pentru a clarifica modul de producere al accidentului.

In acest caz, prin investigatie se poate intelege chemarea conducatorului auto respectiv la o bere, ocazie cu care respectivul sa dea o declaratie cu privire la eveniment.

Daca societatea de asigurari este "indaratnica" cu privire la deschiderea dosarului de dauna, informatii ca sunteti "cetatean european, ca va cunoasteti drepturile":), ca exista OPC-ul asiguratorilor, adica CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) si carei va veti adresa printr-o reclamatie privind modul de solutionare a despagubirilor de catre societatea respectiva. Cateodata, o vorba din asta spusa pe un ton familiar si nu amenintator, mai ajuta la "miscarea" lucrurilor si identificarea vinovatiei. "Dom'le inspector, probabil aveti destule reclamatii, dar chiar vreti sa vina CSA-ul sa va verifice? Iar??"

Da, si-au dat seama ca persoana respectiva era asigurata la ei, eu am bifat la ambii intrand in sensul giratoriu din graba, caz in care ne da culpa comuna, citez: ,, noi nu putem sa stim cine este vinovat din moment ce ambele parti intrau in sensul giratoriu''