avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model calcul diurna - urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model calcul diurna - urgent

Pe un proiect pe fonduri europene am un control care imi calculeaza diurna astfel:
daca eu ies din tara azi la ora 11:00, conform HG 518 primesc diurna 100% pentru ca petrec in afara tarii mai mult de 12 ore. Mai stau in strainatate si maine si poimaine, cu specificatia ca poimaine, la ora 13:00 revin in tara.
Conform calculelor controlorului, eu trebuie sa primesc numai 2.5 diurne deoarece numai 2.5 zile am petrecut in afara Romaniei.
Adica de azi de la 11:00 pana maine la 11:00 e o zi, de maine de la 11:00 pana poimaine la 11:00 inca o zi, iar poimaine dupa 11:00 mai o jumatate de zi.
Din cate stiu eu, o zi are 24 de ora, intre 0:00 si 23:59. E normal sa calculam zilele dupa cum ne taie capul, adica de azi de la ora 11:00 pana maine la 10:59?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:40, 20 August 2012
Art. 7 din HG nr.518/1995:
(1) Diurna în valută se diferenţiază pe două categorii şi se acordă la nivelul prevăzut pentru fiecare ţară în care are loc deplasarea, potrivit anexei.

(2) Perioada pentru care se acordă diurna în valută se determină în funcţie de mijlocul de transport folosit, avându-se în vedere:
a) momentul decolării avionului, la plecarea în străintate, şi momentul aterizării avionului, la sosirea în ţară, de şi pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a României;
b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei de stat a României, atât la plecarea în străinătate, cât şi la înapoierea în ţară.

(3) Pentru fracţiunile de timp care nu însumează 24 de ore, diurna se acordă astfel: 50% până la 12 ore şi 100% pentru perioada care depăşeşte 12 ore.
.........
Deci mai concret, cum e?
In prima zi parasesc tara la ora 11:00, deci petrec mai mult de 12 ore afara, rezulta 100% diurna.
A doua zi e 100%. In ziua a treia ma intorc dupa ora 13:00. Deci iarasi stau mai mult de 12 ore afara, ar trebui sa primesc tot 100%.
Eu cam asa vad problema.
HG il am si eu si l-am citit si recitit. E destul de interpretabila. Sper sa se schimbe cat de curand cu o lege mai clara (si mai avantajoasa din punct de vedere al banilor).
Daca in ziua a treia ati depasit 12 ore, atunci diurna se acorda in procent de 100%
Am auzit, din unele surse :), ca cei de la Curtea de Conturi ar avea un stil diferit de calcul, si anume acela pe care l-am mentionat prima data (de la 11:00 la 10:59 prima zi, s.a.m.d.). Exista vreo baza legala pentru asa ceva?
HG e destul de clar din punctul meu de vedere pentru ca ne raportam la zile calendaristice. Se foloseste si altfel de zi in calcule?
Pentru ca de la 11:00 la 10:59 sunt 24 de ore si nu o zi. Nu cred ca aici putem pune semn de egalitate.
Multumesc pentru raspune.
Nu exista niciun alt mod de calcul decat cel prevazut in HG 518/1995 ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul diurna externa elia_carmen elia_carmen cat este si cum se calculeaza diurna pt doua zile in Emiratele Arabe ? (vezi toată discuția)
Diurna externa in ultima zi pt 8 ore si mai putin SoftProEuro srl SoftProEuro srl Buna ziua tuturor, De curand am \"aflat\" ca pentru ultima zi la deplasari in strainatate se acorda diurna doar de la 8 ore in sus. Exista si o ... (vezi toată discuția)
Acordarea diurna ContSters202008 ContSters202008 Buna ziua, M-am tot uitat prin lege si am urmarit discutiile de pe forum dar tot nu reusesc sa aflu unde ma incadrez cu urmatoarele 2 situatii : - Plec ... (vezi toată discuția)