Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 215/2001 art.67
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 215/2001 art.67

Buna ziua
Va rog sa ma luminati in urmatoarea promlema ,art 67 din legea 215/2001 prevedea initial :
1. Art. 67. - (1) Primarul reprezintă comuna sau oraşul în relaţiile cu alte autorităţi publice, cu persoanele fizice sau juridice române sau străine, precum şi în justiţie.

2. In 2006 alin. (1) al art. 67 a fost modificat de pct. 59 al art. I din LEGEA nr. 286 din 6 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 621 din 18 iulie 2006,care mentioneaza:
59. Alineatul (1) al articolului 67 va avea următorul cuprins:
"Art. 67. - (1) Primarul reprezintă unitatea administrativ-teritorială în relaţiile cu alte autorităţi publice, cu persoanele fizice sau juridice romane ori străine, precum şi în justiţie."

3. In 2009 din cautarea pe net gasesc :
Legea 215/2001 actualizata si republicata
CAPITOLUL III
Primarul si viceprimarul
Art. 67 (1) Primarul general al municipiului Bucuresti, asimilat demnitarului, poate infiinta, in limita numarului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului general, compartiment distinct, care cuprinde urmatoarele functii de executie de specialitate: director de cabinet, asistent de cabinet, consilier personal, secretar personal si curier personal.

4. In 2010 LEGE nr. 215 din 23 aprilie 2001 (**republicată**)(*actualizată*)
administratiei publice locale (actualizată până la data de 11 aprilie 2010*)
ART. 67
(1) Primarul general al municipiului Bucureşti, asimilat demnitarului, poate înfiinÑa, în limita numărului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului general, compartiment distinct, care cuprinde următoarele funcÑii de execuÑie de specialitate: director de cabinet, asistent de cabinet, consilier personal, secretar personal şi curier personal.

-Care text al art.67 era valabil in 2010-2011 ?
-Invocarea art.67 din legea 215/2001 in 2006 ii dadea un sens dar tinind cont de modificarile efectuate care este intalesul art.67 in 2010-2011 ?
-Invocarea art.67 L.215/2001 in anul 2006 intr-un proces mai are acelasi intales in anul 2010-2011 ?
- Care este cel actual (de astazi) ?:">
Va multumesc
sandry
sandry, utilizator
Forma actuala a art.67 din Legea nr.215/2001 este:
Art. 67
(1) Primarul general al municipiului Bucuresti, asimilat demnitarului, poate infiinta, in limita numarului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului general, compartiment distinct, care cuprinde urmatoarele functii de executie de specialitate: director de cabinet, asistent de cabinet, consilier personal, secretar personal si curier personal.

(11) Numarul maxim de posturi din cabinetul primarului general al municipiului Bucuresti este de 13.

(2) Salarizarea personalului din cadrul cabinetului primarului general al municipiului Bucuresti se va face potrivit cap. II lit. B din anexa nr. 1 la Ordonanta Guvernului nr. 3/2006 privind cresterile salariale ce se vor acorda in anul 2006 personalului bugetar salarizat potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar si personalului salarizat potrivit anexelor nr. II si III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza in sectorul bugetar si a indemnizatiilor pentru persoane care ocupa functii de demnitate publica, aprobata cu modificari prin Legea nr. 323/2006.
va multumesc pentru lamuriri.
-ce s-a intimplat cu vechiul art. 67 L215/2001 care prevedea la pct.1- Primarul reprezintă comuna sau oraşul în relaţiile cu alte autorităţi publice, cu persoanele fizice sau juridice române sau străine, precum şi în justiţie ?
-se regaseste in alt articol in alta parte ? :O
va multumesc
sandry
In prezent se regaseste la art.62 ....
Art. 62 din Legea nr.215/2001:
(1) Primarul reprezinta unitatea administrativ-teritoriala in relatiile cu alte autoritati publice, cu persoanele fizice sau juridice romane ori straine, precum si in justitie.
multumesc
sandry