Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit

Buna ziua. Conform legislaţiei in vigoare veniturile din arenda se impozitează cu 16%, impozit care trebuie achitat de arendaş.Anul acesta fiind foarte secetos s-a compromis recolta de cartofi intre 80-90%, graul 30%, prorumbul cam 70%.Avind in vedere pierderile din produducţie, nu prea avem de unde plăti arenda stabilită anterior (in bani şi in natură).Intrebarea mea este: dacă arendaşul şi proprietarul de teren cad la un acord privind diminuarea valorii arendei , acest lucru va fi acceptat de Finanţe sau se va calcula arenda conform contractelor de arendare depuse.?Cu stima.
puteți depune o Cerere însoțită de un Certificat/Adeverință de la Institutul Național Meteo prin care-i atestă acelei localități statutul necesar.