Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... copil decedat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

copil decedat

Nepotul prietenei mele a decedat la 17 ani bolnav de inima.Aceasta l-a luat de la mama lui deoarece acolo nu avea conditii de un trai decent.Prietena mea a luat minorul dupa ea la servici si a murit acolo.Aceasta poate fi vinovata ?Copilul fusese operat la inima si nu mai luase pastile deoarece le uitase acasa.
Personal , nu prea cred că decesul copilului ar fi urmarea neglijenţei prietenei dvs. Însă depinde ce anume scrie în certificatul constatator al decesului , care sunt posibilele cauze.
Dacă prietena dvs. îşi asumase îngrijirea copilului, care implicit ar fi trebuit să constea şi în asigurarea luării medicamentelor , a controalelor medicale, a unui anumit program de viaţă , de odihnă, repaus, etc, şi se poate demonstra că aceste cerinţe nu au fost respectate , iar ca urmare a survenit decesul, nu este exclusă nici o potenţială acuzaţie de ucidere din culpă, prin omisiune, dacă se va stasbili o legătură de cauzalitate între fapta omisivă şi urmare-decesul copilului.
multumesc