Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO

Cat poate dura un proces CEDO?
Un astfel de proces poate dura cativa ani ....:(
avand in vedere ca eu am fost condamnat cu un an de inchisoare art 497bis.c.p de statul italian petru buletinul eliberat de politia romana si gasit nevinovat de catre ei dupa 6 luni de inchisoare.Am trimes toate actele necerase la uniunea europeana Strasbourg si am primit un formular de coplectat
Stimati forumiști,

Este bine de știut că, din iunie 2009, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a adoptat un sistem de prioritizare a analizei cererilor, în funcție de anumite criterii.

Astfel, cererile vor fi analizate după criterii care evidențiază gradul de urgență existent, în funcție de situația arătată.

Aceste criterii sunt:

1. cererile urgente, în special cele privitoare la existența riscului asupra vieții, sănătății, alte situații de acest fel privitoare la persoana aplicantului sau familiei sale, mai ales dacă este implicat un copil;

2. cererile care ridică probleme cu impact asupra eficienței Convenției - situații structurale, endemice pe care Curtea nu le-a examinat încă, proceduri-pilot sau cereri care pot ridica probleme cu impact major asupra sistemului de drept al unui Stat;

3. cereri având ca obiect violări ale Art. 2, 3, 4, 5.1, indiferent dacă sunt repetitive sau nu, și privesc amenințări ale integrității fizice, psihice, ori demnității umane;

4. cererile potențial întemeiate, fondate, bazate pe alte articole decât cele de mai sus;

5. cererile care ridică probleme deja analizate în hotărâri-pilot sau hotărâri reper - este vorba despre cazurile repetitive, numite și clone;

6. cererile în care sunt identificate potențiale probleme de admisibilitate;

7. cererile vădit inadmisibile.

În mod evident, filtrul are în vedere o analiză în lanț: dacă nu se încadrează la pct. 1, se analizează pct. 2, ulterior 3 ...

Pe de altă parte, nu numai aceste criterii contează. În mod practic, important este și cât de bine a fost construită o cerere, precum și dovezile atașate. Corespondențe repetate cu juriștii Curții, sau diversele solicitări de acordare a unor amânări, nu aduc decât timp pierdut.

De asemeni, mai trebuie să aveți în vedere că și redactarea unei hotărâri durează. Astfel, din experiență, pot spune că - vorbesc de cea de-a doua parte a procedurilor- de la ultimele concluzii trimise, până la pronunțarea hotărârii de către CEDO, se poate scurge circa un an.

În consecință, strict ca reper, cele mai rapide judecăți pe care le-am avut - rele tratamente în penitenciar, deci gr. 1 - au durat cam 2 ani și jumătate, de la aplicația de învestire, până la pronunțarea hotărârii, dar cele de proprietate, mai ales cazurile-clonă, durează mult mai mult, de două ori mai mult, sau chiar peste.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator