Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO?

cum ajung la CEDO?
Dupa ce se judeca recursul se poate sesiza CEDO daca instanta nationala a incalcat drepturi si libertati fundamentale.
multumesc frumos
este adevarat ca daca o sa fac o plangere la cedo,o sa mi se raspunda cam in 4 ani?
Ai sansa de 99% sa iti raspunda in termen de 6 luni, cum ca din varii motive cererea ta nu a fost acceptata. Ceea ce nu iti va zice nimeni din acest forum despre CEDO este ca ei isi aleg maxim 50-80 dosare din Romania *chiar mai putin* , pe an.

Dosare pe care le solutioneaza intradevar ca la carte (fata de instantele romanesti).
Ati avea un avantaj faptul ca e un abuz clar din partea politistilor, insa va trebui sa dovediti asta prin acte,etc sa formulati plangeri peste plangeri si de abia dupa ultima cale de atac.
kisso, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~