avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Inscrierea in tabloul consilierilor juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Inscrierea in tabloul consilierilor juridici

Am terminat facultatea de drept si am luat licenta.
Mi-am gasit un loc de munca ca jurist.
Trebuie sa ma inscriu in tabloul consilierilor juridici?
Cel mai recent răspuns: Gabi48 , utilizator 07:15, 24 August 2012
Acest lucru nu este obligatoriu, fiind opţiunea dvs. Dacă doriţi să vă înscrieţi, îndepliniţi condiţiile de bază , întrucât sunteţi licenţiat în drept şi aveţi deja un job de jconsilier juridic .
Avantajele pe care li ve conferă înscrierea pe tablou, le puteţi citi în Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic
L 514/2003 Art. 6. - Consilierii juridici au drepturile şi obligaţiile prevăzute de lege potrivit statutului profesional şi reglementărilor legale privind persoana juridică în serviciul căreia se află sau cu care are raporturi de muncă.
Statutul consilierilor juridici
Art. 4. - Consilierul juridic, în exercitarea profesiei, se supune numai Constituţiei, legii, codului de deontologie profesională şi prezentului statut al profesiei.
Art. 15. - Înscrierea în profesia de consilier juridic se face în mod individual, pe baza unei cereri adresate Colegiului Consilierilor Juridici pe a cărui rază teritorială domiciliază, conform regulamentului şi statutului fiecărui colegiu teritorial.
E. Dovedirea calităţii de consilier juridic
Art. 22. - (1) Calitatea de consilier juridic - cu drept de exercitare a profesiei se dovedeşte cu "Legitimaţia de consilier juridic" şi insigna profesiei, eliberate de fiecare colegiu consilierului juridic înscris în Tabloul Colegiului.
Art. 54. - Exercitarea activităţilor specifice profesiei de consilier juridic: consultanţă, asistenţă, reprezentare juridică, avizare pentru legalitate şi contrasemnare de acte juridice de către persoane neautorizate prin nerespectarea condiţiilor prevăzute de lege şi de prezentul statut reprezintă exercitare fără drept a profesiei de consilier juridic şi se sancţionează conform legii penale.
ca te inscri in TABLOUL JURISTILOR , ca nu te inscri tot faci contract de munca ce sens are inscrierea atunci ?
Ultima modificare: Joi, 23 August 2012
olden, utilizator
Sa nu incalci legea mai ales TU ca jurist.
Art. 54. - Exercitarea activităţilor specifice profesiei de consilier juridic: consultanţă, asistenţă, reprezentare juridică, avizare pentru legalitate şi contrasemnare de acte juridice de către persoane neautorizate prin nerespectarea condiţiilor prevăzute de lege şi de prezentul statut reprezintă exercitare fără drept a profesiei de consilier juridic şi se sancţionează conform legii penale.


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consilieri juridici Eva_56 Eva_56 Exercitarea profesiei de consilier juridic se poate fara inscrierea in tabloul consilierilor juridici? (vezi toată discuția)
Profesia de consilier juridic intrebarejuridica intrebarejuridica Buna seara. Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema si am vazut ca sunt persoane care sustin ca nu este obligatorie inscrierea consilierilor juridici in ... (vezi toată discuția)
Statutul profesiei de consilier juridic alx alx institutia in cadrul careia sunt angajata a primit un mail cu o adresa a Ministerului Justitei. pe scurt prin acest mail ni se transmite pe diverse ... (vezi toată discuția)