Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Profesia de CONSILIER JURIDIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Profesia de CONSILIER JURIDIC

Buna seara.
Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema si am vazut ca sunt persoane care sustin ca nu este obligatorie inscrierea consilierilor juridici in Colegiul aferent.As dori sa intreb care este temeiul acestor sustineri.
Din Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, codul deontologic si Statut : " Exercitarea activităţilor specifice profesiei de consilier juridic: consultanţă, asistenţă, reprezentare juridică, avizare pentru legalitate şi contrasemnare de acte juridice de către persoane neautorizate prin nerespectarea condiţiilor prevăzute de lege şi de prezentul statut reprezintă exercitare fără drept a profesiei de consilier juridic şi se sancţionează conform legii penale, " reiese ca nerespectarea conditiilor prevazute de lege si de statut-printre care e prevazuta si inscrierea in Colegii-atrage dupa sine savarsirea exercitarii fara drept a profesiei de consilier juridic?!

De altfel, cum se poate dobandi statutul de consilier juridic definitiv daca nu initial, prin inscrierea in Colegiul Consilierilor Juridic si ulterior examinarea in acest sens ? Or, se dobandeste automat prin trecerea termenului de 2 ani de stagiu/vechime ? De asemenea, este obligatorie desfasurarea activitatii in cei 2 ani, sub indrumarea unui consilier juridic indrumator ?
In concret, sunt angajat in cadrul unui srl ca si consilier juridic de mai mult de 2 ani si as dori sa stiu daca:in situatia in care m-as hotara sa ma inscriu in cadrul Colegiului(in conditiile in care este necesar) daca se recunosc cei 2 ani de vechime sau termenul de 2 ani de stagiu, presupune obligatoriu desfasurarea activitatii sub indrumarea unui consilier juridic indrumator si curge de la inscrierea in Colegiu si respectiv, gasirea unui consilier juridic indrumator ?
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si raspunsuri.
După efectuarea stagiului se va susține examenul de definitivare.