Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa recuperez pensia de urmas nesolicitata casei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa recuperez pensia de urmas nesolicitata casei de pensii?

ma puteti ajuta?#-o tatal meu este decedat de 1 an si 3 luni,iar de curand am aflat ca pot beneficia de pensia de urmas...intrebarea mea este:pot primi pensia din urma(adica 1 an si 3 luni) daca dovedesc ca am fost la scoala toata perioada asta?va multumesc

H.G.257/2011

ANEXA Nr. 8
la norme

CERERE
pentru acordarea pensiei de urmaş

Nr........... din..........

Către Casa Teritorială/Sectorială de Pensii..........

Subsemnatul(a) .........., în calitate de soţ supravieţuitor/fiu/fiică/tutore/curator, având codul numeric personal.........., domiciliat(ă) în localitatea.........., str. .......... nr..........., bl..........., sc..........., et..........., ap. .........., judeţul.........., posesor(posesoare) al(a) actului de identitate seria.......... nr..........., eliberat(ă) de.......... la data de .........., născut(ă) la data de.......... în localitatea/judeţul.........., fiul (fiica) lui.......... şi al(a).........., solicit înscrierea la pensie de urmaş după susţinătorul.........., decedat(ă) la data de.........., în calitate de asigurat/pensionar, având codul numeric personal........../dosar pensie nr..........., pentru titularii (numele şi calitatea):

1. ..........;

2. ..........;

3. ..........;

4. ..........;

În acest scop depun următoarele acte:

- carnet de muncă seria.......... nr..........., în original şi copie;

- carnet de asigurări sociale seria.......... nr..........., în original şi copie;

- livret militar seria.......... nr..........., în copie;

- diploma de studii şi foaia matricolă, în copii, sau adeverinţa de certificare a perioadelor de studii învăţământ superior nr........... din..........;

- adeverinţa privind sporurile la salariu..........;

- adeverinţa privind grupa superioară/condiţii de muncă..........;

- act doveditor din care să reiasă cauza decesului;

- FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă, în copie;

- BP2 şi certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală profesională, în copie;

- certificat de deces seria.......... nr..........., în copie;

- act de stare civilă (buletin/carte de identitate, certificat de naştere, certificat de căsătorie);

- adeverinţa de studii;

- decizia medicală asupra capacităţii de muncă;

-talon de plată a pensiei sau copia deciziei de pensie.

DECLARAŢIE

Declar pe propria răspundere, sub sancţiunile prevăzute de Codul penal pentru declaraţii neadevărate, că:

- nu am săvârşit infracţiunea de omor sau tentativă de omor asupra susţinătorului decedat;

- nu sunt asigurat;

- nu realizez venituri lunare mai mari de 35% din câştigul salarial mediu brut;

- primesc/nu primesc indemnizaţii prevăzute de legi speciale - dosar nr. ..........;

- primesc/nu primesc o altă pensie sau ajutor social - dosar nr...........;

- primesc/nu primesc indemnizaţie de şomaj;

- nu s-a desfăcut căsătoria cu susţinătorul decedat;

- după decesul susţinătorului nu m-am recăsătorit.

Mă oblig ca la împlinirea vârstei de 16 ani şi la începerea fiecărui an şcolar/universitar să prezint, în termen de 10 zile, casei teritoriale/sectoriale de pensii dovada continuării studiilor (în cazul copiilor urmaşi).

Mă oblig a anunţa, în termen de 15 zile, casei teritoriale/sectoriale de pensii orice schimbare ce va surveni în cele declarate mai sus.

În cazul în care nu îmi voi respecta declaraţia asumată prin prezenta cerere, mă oblig să restitui integral sumele încasate nelegal, suportând rigorile legii.

Am completat şi am citit cu atenţie conţinutul declaraţiei de mai sus, după care am semnat.

Data..........

Semnătura

VA MULTUMESC,DAR PE MINE MA INTERESA O CERERE PENTRU A-MI CERE DREPTURILE DIN URMA(AM DEPUS DOSARUL,DAR ABIA DUPA UN AN SI AS DORI SA-MI CER DREPTURILE SI PENTRU ACEL AN).DACA MA PUTETI AJUTA
Eu nu cred,ca exista un formular special pentru o asfel de cerere.
Potrivit raspunsului CNPP reiese,ca daca depuneti adeverinta la dosar,care sa acopere acea perioada,plata se face cu respectarea termenului general de prescriptie(3 ani din urma).
@Carp Mircea

Răspunsul dvs. nu are legătură cu întrebarea adresată de mickey_mouse și, în acest context, este eronat. Confundați două instituții ale asigurărilor sociale și anume stabilirea (deschiderea) drepturilor de pensie și implicit plata acestora, cu suspendarea plății acestora și implicit cu reluarea în plată după suspendare.

Deschiderea și plata drepturilor de pensie sunt guvernate de anumite dispoziții legale, pe cand suspendarea plății lor și reluarea în plată după suspendare sunt guvernate de alte dispoziții legale. Răspunsul CNPP este corect pentru situația expusă pe site-ul CNPP, și anume pentru reluarea în plată a unei pensii suspendate, însă nu are legătură cu întrebarea adresată de mickey_mouse, care se referă la plata drepturilor de pensie imediat după deschiderea acestora.

@mickey_mouse

Îmi pare rău, însă nu există prevedere legală care să vă permită să solicitați pensia de urmaș retroactiv, pentru perioade în care nu ați avut deschise (stabilite) drepturi de pensie. În situația dvs., drepturile de pensie se vor deschide și plăti cu data depunerii cererii la casa de pensii.
Este o greseala de rationament,pe care mi-o asum si pentru care imi cer sincer scuze.