Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza masa

Va rog mult,cand se poate lua pauza de masa la un program de 8 ore?Stiu ca intrebarea e putin ciudata dar angajatorul nu vrea sa dea pauza decat cand vrea el.De ex programul incepe la 6.30 pana la 15,si spune ca el imi poate da pauza si la 14.30 ca asa "vrea el " este posibil sau este o bataie de joc.
Am mai lucrat si in alte parti dar asa ceva nu am auzit.Este sclavie acolo,pacat ca nu pot da numele firmei.isi bat joc de toti angajatii parca suntem sclavii lor.Va rog mult ajutati-ma! Multumesc
Salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern al angajatorului ... verificati ce se prevede in aceste documente referitor la pauza de masa.