Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Informatii despre franciza
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Informatii despre franciza

As vrea si eu sa gasesc informatii in legislatie sau surse profesionale depre francize. Am in vedere sa cumpar o franciza si imi este teama ca nu stiu in ce ma bag. Multumesc.
In general franciza priveste cumpararea unui brand, a unei imagini sub care sa va desfasurati activitatea conform cerinteleor francizorului. Se plateste lunar sau functie de natura contractului o suma. Orice deviere de la cerintele francizorului sunt sanctionate de catre acesta. Vedeti informatii in legea 79/1998, si in revistele de specialitate.