avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 descriere cod CAEN proiecte energie
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

descriere cod CAEN proiecte energie

Help , nu gasesc nicaieri pe net un cod caen care sa contina si descrierile activitatilor care pot fi prestate in cadrul codului respectiv. 1 Am nevoie de un cod caen pentru proiecte de energie si 2o descriere codului 7740 leasing cu bunuri intangibile

daca atribui 7749 - alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a e ok? trebuie la activitatea principala sa specific una dintre activitatile cuprinse in acest .
este prima mea infiintare de soc si nu vreau sa dau gres

multam'fain



[Editat - nu deschideti, va rog, topic nou pentru intrebari legate de acelasi subiect. Multumesc]
Ultima modificare: Vineri, 7 Decembrie 2012
Ares-3, moderator
Cel mai recent răspuns: rusramona , utilizator 22:41, 8 Decembrie 2012
7740 Leasing de bunuri intangibile (exclusiv financiare)
Această clasă include activităţile prin care li se permite persoanelor partenere să utilizeze bunuri intangibile şi similare pentru care se plăteşte o taxă de autor sau de licenţă, către posesorul bunului respectiv. Leasing-ul acestor bunuri poate lua diverse forme, cum ar fi permisiunea de a reproduce, de a utiliza în procese derivate ulterioare,de a desfăşura activităţi de afaceri sub o franciză etc. Este posibil ca proprietarii actuali să fie sau nu autorii/creatorii acestor bunuri.
Această clasă include:
-leasing de proprietăţi intelectuale (cu excepţia lucrărilor cu drepturi de autor, cum ar fi cărţile sau software-ul)
-primirea drepturilor de autor sau a taxei de licenţă pentru utilizarea de:
-entităţi brevetate
-mărci comerciale sau mărci de serviciu
-denumiri de brand-uri
-drepturi de explorare şi evaluare a mineralelor
-acorduri de franciză

Această clasă exclude:
-achiziţionarea de drepturi şi activităţi de editare, vezi diviziunile 58 şi 59
-producerea, reproducerea şi distribuirea de lucrări cu drept de autor (cărţi, programe, filme), vezi diviziunile 58,59
-leasing de bunuri imobiliare, vezi 682
-leasing de bunuri tangibile, vezi grupele 771, 772, 773


Pentru prima intrebare ar trebui sa fiti mai explicita.
multumesc pentru ajutor.
Am un client care doreste sa infiinteze o SC micro, a carei obiect principal de activitate ar fi - proiecte de energie, m-am gandit la 7712 activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea, insa mi-a spus ca daca se inregistreaza ca micro nu are voie sa presteze serv de consultanta. In concluzie e ok daca ai bag aceste caen ca ob princip de activ?
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen inchiriere echipamente medicale MonaGeorgescu MonaGeorgescu O societate comerciala cumpara un bun pe care il va inchiria unui centru de recuperare, este vorba de aparatura fizioterapie. Care este codul Caen necesar in ... (vezi toată discuția)
Cum aflu ce cod caen ii corespunde unei anumite activitati ? andreicojo andreicojo doresc sa gravez in metal cu ajutorul unui aparat Cum pot afla ce cod caen ii corespunde acestei activitati ? Am gasit ce se vede mai jos dar ma trimite la ... (vezi toată discuția)
Cod caen laurentiu391 laurentiu391 Buna ziua, doresc sa infiintez un SRL ce va trebui sa aibe ca activitate principala inchirierea de cabine foto la evenimente. De asemnea firma va mai inchiria ... (vezi toată discuția)