Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 descriere cod CAEN proiecte energie
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

descriere cod CAEN proiecte energie

Help , nu gasesc nicaieri pe net un cod caen care sa contina si descrierile activitatilor care pot fi prestate in cadrul codului respectiv. 1 Am nevoie de un cod caen pentru proiecte de energie si 2o descriere codului 7740 leasing cu bunuri intangibile

daca atribui 7749 - alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a e ok? trebuie la activitatea principala sa specific una dintre activitatile cuprinse in acest .
este prima mea infiintare de soc si nu vreau sa dau gres

multam'fain

[Editat - nu deschideti, va rog, topic nou pentru intrebari legate de acelasi subiect. Multumesc]
Ares-3, moderator
7740 Leasing de bunuri intangibile (exclusiv financiare)
Această clasă include activităţile prin care li se permite persoanelor partenere să utilizeze bunuri intangibile şi similare pentru care se plăteşte o taxă de autor sau de licenţă, către posesorul bunului respectiv. Leasing-ul acestor bunuri poate lua diverse forme, cum ar fi permisiunea de a reproduce, de a utiliza în procese derivate ulterioare,de a desfăşura activităţi de afaceri sub o franciză etc. Este posibil ca proprietarii actuali să fie sau nu autorii/creatorii acestor bunuri.
Această clasă include:
-leasing de proprietăţi intelectuale (cu excepţia lucrărilor cu drepturi de autor, cum ar fi cărţile sau software-ul)
-primirea drepturilor de autor sau a taxei de licenţă pentru utilizarea de:
-entităţi brevetate
-mărci comerciale sau mărci de serviciu
-denumiri de brand-uri
-drepturi de explorare şi evaluare a mineralelor
-acorduri de franciză

Această clasă exclude:
-achiziţionarea de drepturi şi activităţi de editare, vezi diviziunile 58 şi 59
-producerea, reproducerea şi distribuirea de lucrări cu drept de autor (cărţi, programe, filme), vezi diviziunile 58,59
-leasing de bunuri imobiliare, vezi 682
-leasing de bunuri tangibile, vezi grupele 771, 772, 773

Pentru prima intrebare ar trebui sa fiti mai explicita.
multumesc pentru ajutor.
Am un client care doreste sa infiinteze o SC micro, a carei obiect principal de activitate ar fi - proiecte de energie, m-am gandit la 7712 activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea, insa mi-a spus ca daca se inregistreaza ca micro nu are voie sa presteze serv de consultanta. In concluzie e ok daca ai bag aceste caen ca ob princip de activ?
multumesc mult