Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere de divort

M-ar interesa un model de actiune de divort ( chiar punctat ) si calea cea mai putin costisitoare . Mizez pe lucuditatea partenerului ca va fi de comun acord.
Mentionez ca suntem separati de 10 si nu exista copii minori sau partaj de efectuat
Multumesc
Daca sotia este de acord cu divortul puteti sa depuneti cererea de divort la un Birou Notarial sau la Oficiul de Stare Civila, acestea fiind caile cel mai putin costisitoare ( in jur de 100 Ron ). In cazul in care sotia nu este de acord cu divortul va trebuia sa apelati la instanta de judecata, costurile in aceasta situatie fiind mult mai mari.
Aveti un model de cerere de divort mai jos

Subsemnatul..., data nasterii.. domiciliat in...CNP şi subsemnata .. data nasterii.. domiciliata in...CNP, conform certificatului de căsătorie seria ... nr.., eliberat în baza actului nr.../.., cu ultima locuinţă comună în .., de comun acord, rugăm să constataţi desfacerea căsătoriei şi să eliberaţi certificatul de divorţ.

Luând cunoştinţă de prevederile art.292 Cod Penal cu privire la falsul în declaraţii, declarăm că:

a) ne exprimăm consimţământul liber cu privire la desfacerea căsătoriei;
b) nu avem copii minori din căsătorie sau adoptaţi;
c) niciunul dintre noi nu este pus sub interdicţie;
d) nu am mai solicitat altor autorităţi desfacerea căsătoriei;
e) locuinţa comună este cea declarată mai sus;
f) după divorţ dorim să purtăm numele de familie după cum urmează:
fostul soţ ... ;
fosta soţie ... ;

Ne întemeiem cererea pe dispoziţiile art. 375 alin. (2) Noul Cod Civil.