avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere de divort

M-ar interesa un model de actiune de divort ( chiar punctat ) si calea cea mai putin costisitoare . Mizez pe lucuditatea partenerului ca va fi de comun acord.
Mentionez ca suntem separati de 10 si nu exista copii minori sau partaj de efectuat
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Tifigiu Laura , Consilier juridic 18:50, 26 August 2012
Daca sotia este de acord cu divortul puteti sa depuneti cererea de divort la un Birou Notarial sau la Oficiul de Stare Civila, acestea fiind caile cel mai putin costisitoare ( in jur de 100 Ron ). In cazul in care sotia nu este de acord cu divortul va trebuia sa apelati la instanta de judecata, costurile in aceasta situatie fiind mult mai mari.
Aveti un model de cerere de divort mai jos

Subsemnatul..., data nasterii.. domiciliat in...CNP şi subsemnata .. data nasterii.. domiciliata in...CNP, conform certificatului de căsătorie seria ... nr.., eliberat în baza actului nr.../.., cu ultima locuinţă comună în .., de comun acord, rugăm să constataţi desfacerea căsătoriei şi să eliberaţi certificatul de divorţ.

Luând cunoştinţă de prevederile art.292 Cod Penal cu privire la falsul în declaraţii, declarăm că:

a) ne exprimăm consimţământul liber cu privire la desfacerea căsătoriei;
b) nu avem copii minori din căsătorie sau adoptaţi;
c) niciunul dintre noi nu este pus sub interdicţie;
d) nu am mai solicitat altor autorităţi desfacerea căsătoriei;
e) locuinţa comună este cea declarată mai sus;
f) după divorţ dorim să purtăm numele de familie după cum urmează:
fostul soţ ... ;
fosta soţie ... ;

Ne întemeiem cererea pe dispoziţiile art. 375 alin. (2) Noul Cod Civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie divort cu minor adinanicoleta adinanicoleta Ma poate ajuta cineva cu un model de conventie de vizitare a minorului dupa divortul parintilor. Urmeaza sa depunem actele de divort iar notarul ne spune sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! in legatura ku un divort la notar ! maryusel24 maryusel24 explicati-mi si mie ce beneficii si ce ar trebuii sa trec in actul notarial daca sunt de accord sa-i dau mamei custodia copilului ! sau ce inseamna exact ... (vezi toată discuția)
Model cerere divort noul cod civil nut nut Buna seara, Sunt casatorit de 20 de ani si avem o fetita de 16 ani.In urma unor imprejurari nefericite am ajuns la concluzia ca trebuie sa divortam.Am hotarat ... (vezi toată discuția)