Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CAS

Sunt pensionar pe caz de boala gradul 3 cu drept de munca la 4 ore si am rugamintea de a-mi transmite care este procedura de a plati contributia CAS intru cat veniturile realizate nu sunt sub incidenta unui contract de munca individual.
Va Multumsc anticipat!!!
Prin contributia CAS va referiti la sanatate sau la pensie?
Daca nu aveti CIM cu timp partial de 4 h atunci sunteti organizat sub una din formele PFA/ I.I./ I.F?
1. Fiind pensionat de invaliditate gr.III sunteti asigurat la sanatate chiar daca nu aveti si un contract individual de munca (CIM).

2. Dea semenea perioada de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.

3. Dar nu spuneti cum obtineti veniturile, in baza a ce, daca nu este un CIM.