avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CAS

Sunt pensionar pe caz de boala gradul 3 cu drept de munca la 4 ore si am rugamintea de a-mi transmite care este procedura de a plati contributia CAS intru cat veniturile realizate nu sunt sub incidenta unui contract de munca individual.
Va Multumsc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:01, 27 August 2012
Prin contributia CAS va referiti la sanatate sau la pensie?
Daca nu aveti CIM cu timp partial de 4 h atunci sunteti organizat sub una din formele PFA/ I.I./ I.F?
1. Fiind pensionat de invaliditate gr.III sunteti asigurat la sanatate chiar daca nu aveti si un contract individual de munca (CIM).

2. Dea semenea perioada de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.

3. Dar nu spuneti cum obtineti veniturile, in baza a ce, daca nu este un CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata contributiei pentru sanatate spireaadelia spireaadelia sunt pensionar de invaliditate gr.III , deci cu drept de munca 4 ore, dar nu lucrez nicaieri in aceste 4 ore pt. ca am 57 ani si nu mai are nimeni nevoie de ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala + aflarea stagiului de cotizare şi a punctajului de până acum EmilSavu2 EmilSavu2 Bună ziua, Vă rog mult să mă ajutaţi cu răspunsul la două întrebări: [b]1)[/b] Cum pot afla ce stagiu de cotizare am şi ce punctaj am acumulat ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta Carmen Mihaela Carmen Mihaela Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cand se poate pensiona la limita de varsta sotul meu, nascut pe 17.03.1954 si pensionat de boala (gr.III) la 52 de ani (2006) ... (vezi toată discuția)