Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita de varsta

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cand se poate pensiona la limita de varsta sotul meu, nascut pe 17.03.1954 si pensionat de boala (gr.III) la 52 de ani (2006) avand studii superioare, 7 ani si 8 luni de grupa a II-a 100%. Va multumesc.
Spuneti cati ani de stagiu de cotizare (vechime in munca) avea la data pensionarii de invaliditate si daca pe perioada pensionarii a mai lucrat cu contract individual de munca si ce perioada.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
32 de ani si 4 luni. Multumesc
1. Pentru un barbat nascut in martie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Periada de facultate la zi si cea de pensie de invaliditate sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si sunt valorificate numai la pensia pentru limita de varsta.

3. Pentru cei 7 ani si 8 luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an daca are un stagiu de cotizare realizat de 35 de ani (fara perioadele asimilate).
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 11 luni (32/4 + 1/11 = 34 de ani si 3 luni).

4. - Ii lipsesc 9 luni pentru a avea realizat stagiul complet de cotizare.
- Daca inainte de a se pensiona a fost in somaj indemnizat acea perioada este stagiu de cotizare la pensie.

5. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in martie 2019.