Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.

ContSters262049, utilizator
Q88 a scris:

Ma alatur si eu!
De azi ma apuc de invatat! Anul acesta am reusit 67!
La vara sper sa fiu mult peste acest rezultat si cu siguranta nu voi reveni asupra intrebarilor; cum le-am rezolvat prima oara asa le trec in grila de examen!
Ice Hellene felicitari pentru rezultat! spor la invatat si multa putere de munca!

:) Se contureaza deja ''grupul pentru 2013''. Cu ce incepi? Eu cu civilul. Noul cod.
ContSters262049, utilizator
Eu am o metoda putin mai ciudata. Nu stiu daca e cea mai buna.
Eu invat cate un capitol din tematica pe zi si alternez: o zi civil, o zi procedura, o zi penal, o zi procedura penala.
In cazul meu nu functioneaza metoda 3 saptamani penal, o luna procedura penala, etc. Am impresia ca atunci cand termin a doua materie, am uitat-o pe prima.
Daca pentru tine e buna metoda, pana la urma asta conteaza. Fiecare are stilul lui de abordare, asa cum spunea un coleg de pe forumul magistratura 2012, referindu-se la conspectele pe care le face.
Pana la urma ceea ce iti foloseste tie conteaza. Poate altcineva retine doar citind alternativ, -ca tine- poate cineva retine citind intai civil sau penal. Depinde de la caz la caz.Important este sa fie un rezultat, fericit, la sfarsitul acestei perioade.Asta conteaza pana la urma.
:)
ContSters262049, utilizator
Q88 a scris:

Eu am o metoda putin mai ciudata. Nu stiu daca e cea mai buna.
Eu invat cate un capitol din tematica pe zi si alternez: o zi civil, o zi procedura, o zi penal, o zi procedura penala.
In cazul meu nu functioneaza metoda 3 saptamani penal, o luna procedura penala, etc. Am impresia ca atunci cand termin a doua materie, am uitat-o pe prima.

mie imi pare buna metoda ca asa fac si eu ca altfel incep sa ma blochez daca insist numai pe o materie prea mult timp.Eu am inceput cu civilul-succesiuni.Nu stiu exact de ce ,probabil pentru ca nu-mi place prea mult partea asta:D
Buna!
La civil dupa ce autori invatati, in afara de Boroi? Ma refer la cartile aparute dupa NCC.