Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... imprumut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

imprumut

i am imprumutat prietenei mele 6 milioane
Pana aici ...totul bine si frumos. Care este problema insa?
Daca imprumutul a fost consfintit printr-un inscris, in situatia in care prietena refuza sa il inapoieze, aveti mijloace legale sa-l recuperati.In caz contrar, considerati ca a fost un cadou.... iar pe viitor ar fi indicat sa nu mai repetati aceeasi "greseala", daca pot sa-i spun asa!

Av. Cermak Iuliana
Trebuie deschis proces in termen de 3 ani de la data la care trebuia inapoiata datoria, data scadentei.

avocat Claudiu Lascoschi
banuiesc ca nu exista un inscris fiind vorba de prietena dumneavoastra. Parerea mea este unrmatoarea:

Va trebuie martori sau alte probe care sa ateste imprumutul (fiind in imposibilitatea morala de a preconstitui un inscris)
trebuie deschis un proces in termen de 3 ni de la dfata la care s-a acordat imprumutul (pentru ca nu cred ca ati stipulat o data ori aceasta este foarte greu de dovedit)

Din cate am inteles are un inscris.
Daca nu avea inscris problema era foarte complicata.
Poate sa faca o plangere penala dar nu vad sa fie rezolvata favorabil.