Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

In cazul in care sotul a contractat singur un credit cu garantie imobiliara, iar ulterior (peste 3 ani) a ramas fara servici, a cerut refinantare, iar banca a obligat sotia sa fie co-girant, in cazul unui partaj, sotia poate fi oligata la plata creditului?
Daca sotul are banii necesari returnarii, acestia au fost intr-un cont pe care sotia avea imputernicire, iar sotul a retras imouternicrea sotiei fara sa o informeze, sotia poate cere ca banii sa fie destinatii returnarii creditului?
Orice cogarant poate fi obligat la plata creditului caci de aceea este cogarant. Obligarea la plata creditului nu are legatura cu partajul.
In plus de banii din cont, daca nu se demonstreaza ca sunt bunuri comune, poate dispune titularul in orice mod doreste, fara a putea fi obligat la plata creditului.
[editat citat]

Banii erau in contul sotiei, iar sotul era imputernicit. El i-a retras si i-a pus intr-un cont al sau, apoi a retras imputernicirea sotiei pe cont. Banii erau stransi in timpul casatoriei (de fapt, inca nici nu a inceput divortul).Cum se poate demonstra ca sunt bun comun?

Multumesc!
gi-jane2, moderator
Nu avea cum retrage sotul imputernicirea sotiei daca aceasta era titulara contului bancar.

Atata timp cat banii erau depusi in timpul casatoriei, atunci ei sunt comuni. Cine sustine contrariul va trebui sa dovedeasca ca acei bani reprezinta un bun propriu.