Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abs nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abs nemotivate

Buna ziua,

Va contactez in legatura cu o procedura in cazul unui salariat care a absentat nemotivate de la munca.
Va rog frumos sa-mi comunicati daca am respectat pasii legali.

A fost intocmit referat de catre sef cum ca din data de salariatul nu s-a mai prezentat la munca.
A fost intocmita convocarea unde era specificata ora, data si locul intrunirii si transmisa prin posta cu confirmare de primire.
Salariatul a fost covocat in data de 27.08.2012 doar ca confirmarea de primirea in urma transmiterii convocarii a fost primita astazi 29.08.2012.
Astazi 29.08.2012 s-a intrunit comisia s-a incheiat proces verbal cum ca acesta nu s-a prezentat la comisie in data de 27.08.2012 si ca nu a adus nici un document care sa justifice lipsa acestuia de la locul de munca.
In urma intrunirii acestei comisii tot cu azi 29.08.2012 s-a intocmit decizia de sanctionare acestuia prin care este mentionat neprezentarea salariatului la convpvare si faptul ca acesta nua prezentat nici un document pentru justificare abs nemotivate, iar conf art 251 alin.3 neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării
disciplinare prealabile.
In urma acesteia se iau deczia de desfacere disciplinara a cimului, conf art 248 (1) lit e din Codul Muncii.
Aceasta decizie i se comunica salariatului prin posta tot cu data de astazi 29.08.2012.
Iar in data cand voi primi confirmarea de primire in urma acestei decizii de sanctionare ii pot desface contractul de munca disciplinar.

Decizia desfacere contract de munca disciplinar
arata c-am asa:

Antet societate:

1.In urma referatului intocmit de catre.....prin care se mentioneaza ca ati lipsit nemotivat din data de........
2. S-a incalcat urmatoarele art... din Regulamentul Intern
3.Salariatul nu s-a prezentat la convocare nr.../data....ora conform procesului verbal intocmit in data de sub nr., conform art 251 alin 3 neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără
un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării
disciplinare prealabile

Decide:

Incepand cu data de .......inceteaza contractul individual de munca al salariatului ......inregistrat sub nr.......conform art 61 lit a din codul muncii.

Prezenta decizie s-a intocmit in doua exemplare si se va comunica salariatului.

Prezenta decizie poate fi contestat in termen de 30 de zile de la comunicare.

Astept raspuns din partea dvs.
Sper ca procedura mea sa fie in regula si totodata si decizia de incetare sa fie corecta.
Daca se va ajunge in instanta , decizia este lovita de nulitate absoluta , intrucat nu cuprinde instanta la care poate fi contestata ...

art.252 C.mun.
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
am omis eu asta este trecuta si instanta competenta.
in rest toata procedura este ok
Daca s-a respectat procedura prevazuta de legislatia in materi cu privire la cercetarea disciplinara , atunci consider ca nu trebuie sa va faceti prea multe problema ...
In situatia in care o societate are 3 angajati, mai e absolut necesar referatul de anuntare a conducerii unitatii cu privire la absentele nemotivate? Nu e suficient pontajul din care reies absentele nemotivate? Spun acest lucru, intrucat la firmele mici nu am mai facut acest referat de sesizare si nu stiu ce implicatii are acest lucru, in situatia in care angajatorul ar fi actionat in instanta. Mentionez ca ceilalti pasi ai cercetarii discplinare i-am indeplinit.
Inca un aspect: in urma neprezentarii angajatului la cercetarea disciplinara, intocmesc un p-v (eu il numesc referat) emit decizia de concediere (de ex, convocarea era in 14.09, angajatul nu s-a prezentat, astfel ca emit decizia de concediere cu urmatoarea zi lucratoare, respectiv 17.09.12) si i-o comunic angajatului prin posta. Dar eu in 17.09 emit si operez decizia de concediere. E in regula asa? Pt ca in primul articol din acest subiect dna asteapta raspuns din partea salariatului si abia apoi intocmeste decizia si banuiesc ca o trimite in Revisal...
Este necesar intocmirea referatului de sesizare a angajatorului prin care se anunta savarsirea unei abateri disciplinare ....lipsa acestuia poate duce la nulitatea deciziei.