Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cotã parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cotã parte mostenire

La dezbaterea moştenirii tatălui mama are 3/4 din apartament iar fratele 1/4 din acesta.După acceptarea succesiunii fratele poate ceda mamei numai dreptul de folosinţă nu propietatea cotei sale din apartament pe toată durata vieţii mamei ?
cu partea lui poate face ce vrea.....
Fratele poate ceda mamei folosinta partii sale printr-un contract de uzufruct viager pe durata vietii mamei, fara a instraina si dreptul de proprietate (dreptul de dispozitie asupra bunului).