Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi contraventionale - Abuz al politiei romane
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi contraventionale - Abuz al politiei romane

Buna ziua,

1.(Primul agent) In timp ce ma deplasam pe un DN am fost tras pe dreapta de catre un agent al carui nume l-am aflat ulterior pentru ca dansul nu a avut bunul simt sa se recomande.
Aceasta m-a oprit pe motiv ca nu aveam luminile aprinse.Mi-a intocmit un p.v cu toate ca luminile erau aprinse cand m-a oprit dansul.I-am prezentat documentele care de altfel erau in regula si a plecat sa-mi scrie p.v.Dupa 20 de min a sosit la mine spunandu-mi sa semnez fara a-mi face cunoscut faptul ca as avea dreptul de a face mentiuni la rubrica speciala.In momentul aceasta eu aveam 4 persoane cunoscute in masina.Dansul a inceput sa-mi ceara sa deschid portbagajul,sa-mi ceara actele geamurilor ionizate,sa-i explic faptul ca de ce masina are putina rugina si alte aberatii dupa care m-a "amenintat" ca-mi da amenda de 10.000 lei si ca-mi retine talonul.S-a enervat si a plecat cu p.v la masina unui coleg de-al sau si purtand o discutie mai lunga cu acesta.P.V mi-a fost comunicat ca-mi va fi trimis prin posta pe motiv ca as fi refuzat sa-l semnez.In sensul acesta eu am si o inregistrare audio facuta cu un tel mobil din care reiese faptul ca domnul agent recunoaste ca luminile erau aprinse si cum domnul agent se exprima agresiv si imi spune ca mint.Aceasta imi exclama:"Sa mori tu! Jura ma tu pe biblie ca luminile erau aprinse! N-ai vrut o amenda pe bune care era de 70 de lei,tu nu...tu te-ai crezut smecher...ca politistul e prost in strada".P.V pentru lumini astept sa-mi apara prin posta.

2.(Al doilea politist).Acum incepe distractia.Acesta s-a deplasat la masina mea si luandu-mi actele de la colegul sau mi-a spus sa astept in masina.Timp de aproape o ora am asteptat sa-mi dea actele,dar surpriza:domnul agent a sosit cu un p.v. de contraventie+un p.v de retinere a placutelor si a certificatului de inmatriculare.Mi-a citit p.v si tot ca domnul agent de mai sus nu mi-a comunicat faptul ca as avea dreptul la mentiuni.Acest domn agent ,la fel ca si colegul sau,nu s-a prezentat.La solicitarea mea mi-a comunicat numele dansului si numele colegului sau despre care am vorbit mai sus si spunandu-mi ca nu ma ajuta la nimic.Am facut mentiunea si am semnat p.v.,acum am ramas fara numere si talon.

Acestea au fost faptele care s-au petrecut,acum sa trecem la p.v. de la nr 2 pentru ca pe cel de la nr.1 urmeaza sa-l primesc prin posta.

"In ziua...luna...anul..ora..locul................................a savarsit urmatoarele:
A condus autoturismul xxxx cu numar de inmatriculare xxxxx pe DNx in localitatea
xxxxx catre xxxxx efectuand transport rutier public de persoane pe ruta xxxxx-xxxxx
transportand un numar de patru persoane,fara a detine autorizatie de transport.

Fapta savarsita este prevazuta de: art 7 din legea 38/2003 si sanctionata de
art 55 al 5 lit a din legea 38/2003.

Stabilesc:a) amenda in suma de 25.000 de lei.
f) retinerea certificatului de inamatriculare si a placutelor cu numarul de inmatriculare.

Martor asistent: xxxxxxx(Mentionez ca pe aceasta persoana n-am vazut-o in viata mea)
Alte mentiuni:In auto se aflau v,x,y,z (cele 4 persoane).
Conducatorul auto mentioneaza ca in auto se aflau niste prieteni.

Si l-am semnat. "

Acum am depus plangere impotriva p.v. de contraventie si impotriva p.v. de retinere a placutelor si a talonului.S-au stabilit termenele de judecata.
Am fost la serviciul rutier si am depus o cerere+copie certificat grefa pentru a-mi recupera placutele si talonul pana la pronuntarea hotararii judecatoresti.Aici mi s-a spus ca-mi va veni acasa o adresa daca am dreptul sau nu de a le ridica.

Ce sanse sunt sa am castig de cauza?(eu sunt convins ca 100%)
Daca voi avea castig de cauza ii voi actiona in judecata pe cei doi politisti+martorul pe care nu l-am vazut in viata mea.
Ce daune pot pretinde dupa aceea?

Multumesc celor care vor raspunde!
Sunt probabilitati mari de castig, in privinta daunelor, este putin mai greu, intrucat nu prea se acorda de catre instante in aceasta materie. Dar dvs, puteti face un capat de cerere pentru daunele prilejuite cu ocazia intocmirii procesului verbal.
Buna ziua,

Daca ati semnat procesul verbal fara a face mentiuni in rubrica "observatii" apreciez ca va fi greu de demonstrat ca agentul nu va pus in vedere dreptul de a face mentiuni. Mi mult, ei vor invoca faptul ca dumneavoastra aveati cunoastinta de aceasta intrucat ati semnat procesul verbal. Nu ati fost pus sa semnati si in acea rubrica? uneori ei solicita semnatura si in acea rubrica.
Spuneti ca luminile erau aprinse cand v-a oprit agentul, in timp ce ati circulat aveati luminile aprinse?
Inregistrarea audio de care faceti vorbire nu poate constitui proba in proces.
Ce motive doriti sa invocati pentru anularea proceselor verbale?
Ba da! Am facut mentiune in acea rubrica (care defapt e "alte mentiuni") si am semnat in dreptul celor spuse de mine.
Luminile erau aprinse si in timp ce circulam!
Motivele sunt:netemeinicie si nelegalitate deoarece nu am savarsit acele fapte.

Multumesc mult pentru raspunsuri!
TheOne2012, utilizator