Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agenda vs Minuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agenda vs Minuta

Buna ziua, am nevoie de o lamurire: ce e agenda, ce e minuta? Multumesc.
Agenda, vorba unui prieten :D, este "chestia aia in care notez treburile de facut la anumite date, ca sa nu le uit, dar nu stiu unde dracu' sa notez ca sa-mi aduc aminte s-o mai si citesc din cand in cand pentru insemnarile din ea". (pentru definitia exacta, a se vedea DEX-ul).

MINUTA este dispozitivul pe scurt al hotararii judecatoresti (sau rezumat al hotarari judecatoresti in partea ei dispozitiva). Se semneaza de catre judecatori, sub sanctiunea nulitatii, se pronunta in sedinta, etc. (in conformitate cu dispozitiile art 258 Cod procedura civila).
romascanu, moderator