Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dilema - Atestat (scuter 50cc) \\"absolvit\\" in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dilema - Atestat (scuter 50cc) "absolvit" in Spania

Mi-am scos atestatul (50 cc) in Spania, intrebare: E valabil in Romania? Daca nu, de ce (putin absurda intrebarea poate)? Daca da, ce e de facut? Trebuie tradus? Trebuie schimbat? Pana la urma cine se ocupa cu informatiile de genu, Prefectura mai nou?

Alta - In 19 ianuarie 2013 se va implementa o noua categorie/subcategorie, intrebare: Daca ai deja atestat, mai trebuie sa iti scoti permisul? Dai o proba? E nevoie sa-l schimbi si atata tot?

Ultima - Atunci cand cumperi de la Cutarescu un scuter, ce trebuie sa-ti dea omu`(actele) ca sa fii sigur ca nu te trezesti cu surprize?:stunned:

Am sunat in 5 - 6 orase diferite la Politia Rutiera (ca Prefectura e pe langa si ma trimite la Inmatriculari, iar inmatricularile ma trimit la rutiera) si doar 2 - 3 pareri coincid, restul pauza. Nu e posibil asa ceva. Unii imi zic ca tradus e ok si merge, altii sa ma adresez la o scoala de soferi, altii la primarie, altii spun un "da" asa, da` nici ei nu-s siguri... etc. Va rog, care e pana la urma raspunsul? Asa ceva, cum am spus mai sus, nu este posibil #-o! Va multumesc din suflet!
potrivit legii române :
Art. 26. - (1) Persoanele care domiciliaza sau îsi stabilesc domiciliul ori resedinta în România si sunt titulari ai permiselor de conducere obtinute în strainatate sunt obligate ca în termen de 90 de zile sa le preschimbe cu permise de conducere românesti, în conditiile stabilite prin regulament.

(2) Termenul prevazut la alin. (1) se calculeaza:

a) de la data intrarii acestora în tara, pentru persoanele care domiciliaza sau care au resedinta în România;

b) de la data stabilirii domiciliului ori resedintei, pentru persoanele care îsi stabilesc domiciliul ori resedinta în România.

(3) În cazul titularilor permiselor de conducere obtinute într-un stat care nu este membru al Conventiei internationale asupra circulatiei rutiere, încheiata la Viena la 8 noiembrie 1968, si care nu pot fi preschimbate în conformitate cu reglementarile legale, acestia se pot prezenta la examen pentru obtinerea dreptului de a conduce un autovehicul pe teritoriul României fara a urma în acest scop un curs de pregatire.

(4) Este interzisa detinerea simultana a mai mult de un permis de conducere national.

Art. 27. - (1) Persoanele care îsi stabilesc domiciliul ori resedinta în România pot sustine examenul pentru obtinerea permisului de conducere la autoritatile competente pe a caror raza îsi au domiciliul sau resedinta.

(2) Cetatenii români cu domiciliul în strainatate si resedinta în România pot sustine examenul în vederea obtinerii permisului de conducere, în conditiile stabilite la alin. (1).

Art. 28. - (1) Recunoasterea permiselor de conducere si a certificatelor de înmatriculare a autovehiculelor emise în alte state se face în conditiile prevazute de Conventia internationala asupra circulatiei rutiere, încheiata la Viena la 8 noiembrie 1968, cu exceptia cazurilor în care prin acorduri bilaterale sau prin acte internationale ratificate de România sau la care România a aderat se prevede altfel.

(2) Permisele de conducere ale membrilor misiunilor diplomatice si oficiilor consulare straine, ale corespondentilor de presa straini, precum si ale reprezentantilor organizatiilor economice, culturale sau ale altor asemenea organizatii straine, cu statut diplomatic, eliberate de autoritatile competente din alte state, vor fi recunoscute ca valabile în România pe baza de reciprocitate.
n53 a scris:
potrivit legii roma˜ne :
Art. 26. - (...)
Art. 27. - (...)
Art. 28. - (...)

@n53, ne puteti preciza ce lege romana in vigoare prevede ce ati postat?
Au trecut vreo 3 ani de cand sunt in tara cu acel atestat. Apropo, tu ce-ai inteles din paragrafele alea? Spune-mi si mie. Mersi.
pt. ca să fiu înțeles :
– din germ. Attestat, ATESTÁT, atestate - act prin care se atestă ceva (mai ales certificat sau diplomă de studii) ;
- dvs. ați postat ”Atestat (scuter 50cc) "absolvit" in Spania”, rog respectuos, observați mai jos art.42, iar mai explicit art.26 din OUG nr.195 din 28.12.2002 (menționat în postarea mea datată -1 Septembrie 2012, 00:15) ;

pt. distinsul nostru coleg-cyan : Ordonanta de urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/28 decembrie 2002: privind circulatia pe drumurile publice.

- Conventia internationala asupra circulatiei rutiere, încheiata la Viena la 8 noiembrie 1968
- Convenţia de la Haga la 5 octombrie 1961;
- ORDONANŢA nr. 66 din 24 august 1999;
pentru aderarea României la Convenţia cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961

H.G nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G nr.195
Art. 42. – Permisul de conducere eliberat de o autoritate straina se preschimba, în conditiile legii, de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si înmatriculare a vehiculelor din cadrul institutiei prefectului pe raza careia titularul are domiciliul sau, în cazul cetatenilor straini si al cetatenilor români cu domiciliul în strainatate, resedinta.

Deci ”ATESTATUL” trebuie numai preschimbat in termenul stabilit de lege.

n53 a scris:

pt. ca să fiu înțeles :
(...)rog respectuos, observați mai jos art.42, iar mai explicit art.26 din OUG nr.195 din 28.12.2002 (menționat în postarea mea datată -1 Septembrie 2012, 00:15) ;

pt. distinsul nostru coleg-cyan : Ordonanta de urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/28 decembrie 2002: privind circulatia pe drumurile publice.

- Conventia internationala asupra circulatiei rutiere, încheiata la Viena la 8 noiembrie 1968
- Convenţia de la Haga la 5 octombrie 1961;
- ORDONANŢA nr. 66 din 24 august 1999;
pentru aderarea României la Convenţia cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961

H.G nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G nr.195
Art. 42. – Permisul de conducere eliberat de o autoritate straina se preschimba, în conditiile legii, de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si înmatriculare a vehiculelor din cadrul institutiei prefectului pe raza careia titularul are domiciliul sau, în cazul cetatenilor straini si al cetatenilor români cu domiciliul în strainatate, resedinta.

ultima data cand mi-am consultat telefonul eram in anul 2012, luna septembrie ;)

de la aparitia in anul de gratie 2002 si pana in prezent, Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195 privind circulaţia pe drumurile publice a fost modificata, completata si republicată.
si anume:
- modificată şi completată prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.63/2006,
- modificată şi completată prin Ordonanţa Guvernului nr.69/28.06.2007

oug 195/2002 in vigoareprevede la art. 26, 27, 28 urmatoarele:

ART. 26
Proprietarii sau detinatorii mandatati de autovehicule care efectueaza transport public de persoane sau de marfuri periculoase sunt obligati sa asigure testarea anuala a conducatorilor de autovehicule atestati profesional, in scopul insusirii corecte si al respectarii de catre acestia a dispozitiilor legale care reglementeaza circulatia pe drumurile publice.
Art. 27 a fost abrogat de pct. 10 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 69 din 28 iunie 2007, publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007.

ART. 28
Evidenta permiselor de conducere retinute si a sanctiunilor aplicate conducatorilor de autovehicule sau tramvaie se tine de catre politia rutiera, in conditii stabilite prin ordin al ministrului internelor si reformei administrative.
Art. 28 a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 69 din 28 iunie 2007, publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007.

referitor la prevederile art.42 din hg1391 ne puteti preciza care sunt conditiile legii la care se face referire? si care este termenul prevazut de lege (zile, luni, art.nr., lege nr.?
cyan, moderator