Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dilema - Atestat (scuter 50cc) \\"absolvit\\" in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dilema - Atestat (scuter 50cc) "absolvit" in Spania

Mi-am scos atestatul (50 cc) in Spania, intrebare: E valabil in Romania? Daca nu, de ce (putin absurda intrebarea poate)? Daca da, ce e de facut? Trebuie tradus? Trebuie schimbat? Pana la urma cine se ocupa cu informatiile de genu, Prefectura mai nou?

Alta - In 19 ianuarie 2013 se va implementa o noua categorie/subcategorie, intrebare: Daca ai deja atestat, mai trebuie sa iti scoti permisul? Dai o proba? E nevoie sa-l schimbi si atata tot?

Ultima - Atunci cand cumperi de la Cutarescu un scuter, ce trebuie sa-ti dea omu`(actele) ca sa fii sigur ca nu te trezesti cu surprize?:stunned:

Am sunat in 5 - 6 orase diferite la Politia Rutiera (ca Prefectura e pe langa si ma trimite la Inmatriculari, iar inmatricularile ma trimit la rutiera) si doar 2 - 3 pareri coincid, restul pauza. Nu e posibil asa ceva. Unii imi zic ca tradus e ok si merge, altii sa ma adresez la o scoala de soferi, altii la primarie, altii spun un "da" asa, da` nici ei nu-s siguri... etc. Va rog, care e pana la urma raspunsul? Asa ceva, cum am spus mai sus, nu este posibil #-o! Va multumesc din suflet!
susținerea esenței articolelor postate de mine, satisfacerea și împlinirea dorințelor distinșilor mei parteneri de discuție, a curioșilor, nelămuriților, interesaților etc pentru : ”Subiect: Dilema - Atestat (scuter 50cc) "absolvit" in Spania”

A) Noul Cod Rutier 2012, Art. 75 :

(1) Persoanele care domiciliaza în alte state, aflate temporar în România, pot conduce autovehicule pe drumurile publice daca poseda permis de conducere valabil, conform modelelor stabilite în Conventia asupra circulatiei rutiere, prevazuta la art. 74 alin. (1), sau a carui valabilitate este recunoscuta pe baza de reciprocitate.
(2) Persoanele cu domiciliul în România care poseda permise de conducere nationale eliberate de autoritatile statelor membre ale Conventiei asupra circulatiei rutiere au dreptul sa conduca autovehicule pe drumurile publice cel mult 90 de zile de la intrarea lor în tara.
(3) Persoanele care si-au stabilit resedinta în România pot sa îsi preschimbe permisul de conducere obtinut în alt stat semnatar al Conventiei asupra circulatiei rutiere într-unui românesc, la autoritatea competenta din zona de resedinta (Am precizat și AUTORITATEA).
(4) Preschimbarea permiselor de conducere nationale emise de autoritatile straine cu documente similare românesti se efectueaza în conditiile stabilite prin ordin al ministrului administratiei si internelor, care se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I

B) Ordin nr. 163/2011 privind preschimbarea permiselor de conducere nationale eliberate de autoritatile competente ale altor state cu documente similare romanesti.

C) Monitorul Oficial, Partea I nr. 578 din 16 august 2011

D) ceva noutăți ori interesați ?
n53 a scris:

A) Noul Cod Rutier 2012, Art. 75 :

B) Ordin nr. 163/2011 privind preschimbarea permiselor de conducere nationale eliberate de autoritatile competente ale altor state cu documente similare romanesti.

C) Monitorul Oficial, Partea I nr. 578 din 16 august 2011

D) ceva noutăți ori interesați ?

A. cand a intrat in vigoare?

(4) Preschimbarea permiselor de conducere nationale emise de autoritatile straine cu documente similare românesti se efectueaza în conditiile stabilite prin ordin al ministrului administratiei si internelor, care se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I

cred ca nu faceti referire la pct. B si C!

B. ce termen prevede ptr preschimbarea permiselor de conducere?

C. ?

D. suntem interesati de ceva in vigoare in 2012, eventual pana in 19.01.2013.;)

VIGOÁRE s. f. 2. (În loc. adj.) În vigoare = (despre legi, dispoziții etc.) valabil într-o anumită perioadă de timp. – Din fr. vigueur, lat. vigor, -oris. Sursa: DEX '98 (1998)

E. @xhellaz cred ca tot nelamurit este!

cyan, moderator
:foottap:
Asa e, nu am inteles o boaba. Mi s-au insirat toate regulile din legislatie... Eu vreau doar un raspuns omenesc: "da, se poate, du-te la X" sau "nu, nu se poate pentru ca nu sunt recunoscute". Punct... Multumesc.