Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cum pot recupera un comision de risc oprit de o banca .
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cum pot recupera un comision de risc oprit de o banca .

am avut un credit la [banca] pe care l-am achitat de vreo 4 ani ,si am auzit la stiri pe un post de radio ca banca respectiva a fost singura care a oprit acest comision ilegal si ca au fost dati in judecata de cativa clienti si au reusit sa castige returnarea comisionului.Am fost si eu la banca si au ca da este adevarat dar sunt niste cazuri izolate.Am insistat si le-am spus ca deschid proces si atunci ei au zis sa fac o cerere catre conducerea bancii si sa vad ce spun.Va rog sa ma ajutati sa formulez cat mai bine cererea ca sa imi pot recupera si eu acel comision.VA MULTUMESC ANTICIPAT.
gi-jane2, moderator
Pentru un raspuns complet ar fi trebuit sa studiem clauzele contractului de imprumut pe care dvs. l-ati incheiat cu [banca] Oricum, incercati sa faceti o cerere in doua exemplare, sprisa citet (eventual la calculator), care sa cuprinda toate datele dvs. de identificare: Numele si prenumele; Domiciliul; Date de contact; BI/CI; Nr. contract imprumut ; Suma imprumutata; Dovada ca ati achitat integral imprumutul; si nu uitati sa faceti mentiunea ca ati achitat si acel comision de risc.
Orice institutie publica trebuie sa va raspunda in termen de 30 de zile lucratoare conform legislatiei in vigoare.
Va doresc succes in continuare
Jurist Ioana-Iulica V.
gi-jane2, moderator