Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE

CUM formulez o cerere de demisie fara sa stau in preaviz pot cere nr de inregistrare la demisie angajatorului.
Formularea este simpla, subsemnatul, avand functia de , in cadrul serviciului x, va informez prin prezenta ca doresc sa-mi dau demisia din functia pe care o detin in unitatea dvs. Data si semnatura. O adresati sefului de unitate. Nu trebuie sa expuneti motivele pentru care ati recurs la acest gest. Normal ca puteti sa cereti nr. de inregistrare la registratura. Daca nu doriti sa mai stati cele 30 de zile iar angajatorul va aproba, probabil ca nu sunteti obligat. Asta ar trebui sa intrebati la dvs. la compartimentul resurse umane.
Legea nr.188/1999:
Art. 102. - Funcţionarul public poate să comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare. Banuiesc ca ar trebui sa fie la fel si la privat.De ce nu incercati mai bine o incetare a raporturilor de serviciu?

Justitiarul711, utilizator
Demisia fara preaviz este psoibila numai intr-o singura situatie , si anume: In temeiul art. 81 alin. (8) C. muncii, salariatul poate demisiona fara preaviz si in cazul incalcarii de catre angajator a obligatiilor asumate prin contractul individual de munca.

Întrucât termenul de preaviz în cazul demisiei este prevăzut de lege în favoarea angajatorului, acesta poate renunţa - total sau partial - la beneficiul lui, ceea ce conduce la încetarea contractului de muncă prin demisiie fara a se efectua preavizul in intregime sau doar o parte din acesta.