avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul indemnizatie CO
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul indemnizatie CO

buna ziua, va rog ajutati-ma daca se poate, am inteles ca indemnizatia de CO se calculeaza prin media ultimelor 3 luni, unde se ia in calcul salariul cu toate sporurile permanente, adica brutul, pana aici ok, dar daca in luna anterioara mai am 1 zi de CO, dau ex
sunt in CO in luna in luna mai 2012 si am 4 zile de co, care este indemnizatia
-luna feb 2012 brut 2309 21 zile
-luna martie 2012 brut 2316 cu 1 zi de co ,22 zile lucrat
-luna aprilie brut 2309 cu 3 zile de co, 20 zile lucrat
eu am facut var1 2309+2316+2309=6934/63=110.063
110.63*4=440
var2 luna mai 2309/22=420
deci clar se ia var 1 in calc cu 440 ron
si la mine la servici au calc indem pe 4 zile 416 lei, e corect???
Multumesc
Cel mai recent răspuns: georgettegan , utilizator 10:34, 4 Septembrie 2012
La calculul indemnizatiei de concediu de odihna nu se iau veniturile realizate, se iau cele negociate in contractul individual de munca.
Art. 150 din codul muncii republicat
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu odihna anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : o salariata care a fost in concediu medical mai multe luni, brutul realizat in lunile de concediu ... (vezi toată discuția)
Probleme calcul - concediu de odihna cristiannegru cristiannegru - salariat - institutie bugetara, personal contractual - ati precizat ca: \\"In plus, indemnizatia de concediu nu poate fi mai mica decat salariul de baza, ... (vezi toată discuția)
Rugaminte calcul salariu. laura59 laura59 Avand in vedere art. 150 din Codul muncii, alin.1 si 2, va rugam sa ne spuneti cum se calculeaza drepturile salariale ale unui angajat care a fost in concediu ... (vezi toată discuția)