Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calculul termenelor pe zile conform art. 101 din ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calculul termenelor pe zile conform art. 101 din C.p.c. si art 181 N.c.p.c.

cum se calculeaza termenul definit conform art. 101 din C.p.c.

Cod de procedura civila - Termenele
Art. 101
(1)Termenele se înţeleg pe zile libere, neintrând în socoteală nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârşit termenul.

sau dupa Noul Cpc 2012
Art. 181. - (1) Termenele, in afara de cazul in care legea dispune altfel, se calculeaza dupa
cum urmeaza:
1. cand termenul se socoteste pe ore, acesta incepe sa curga de la ora zero a zilei urmatoare;
2. cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga
termenul, nici ziua cand acesta se implineste;

drept sa spun dupa vechiul cpc notiunea era cam alambicata!:(

daca primesti o amenda contraventionala ptr incalcarea unei reguli de circulatie (oug 195) iar termenul de contestare a procesului verbal este de 15 zile de la comunicare considerand doua variante:

1. amenda este primita in cursul saptamanii, de luni pana joi;

2. amenda o primesti vineri sau sambata?

dar in situatia cand vorbim despre 2 zile in loc de 15, aceleasi variante, joi si sambata?

eu inteleg ca un termen socotit pe zile incepe din ziua urmatoare zilei in care ai primit amenda si se termina in ziua urmatoare zilei in care termenul se implineste.

adica, daca luam ca baza ziua de 1, ziua cand termenul se implineste este 16 (1+15), dar tinand cont de definitia "termenului pe zile" atunci termenul incepe in 2 si ultima zi este 16+1 adica 17.
este corect?

daca 1 este sambata si am termen 2 zile care se implinesc luni (data de 3), ultima zi in care pot depune o plangere impotriva pv este marti(data de 4), luni neluindu-se in calcul.
este corect?

sper ca am fost cat de cat coerent!:sorry:
Minorul si parintele vizioneaza un film. Nu dintre acelea cu ...toate explicatiile xxx, pentru ca ar fi interzis minorului.
Cu toate acestea, parintele este lamurit si cu privire la continutul a ceea ce nu i-a mai fost aratat ...cu toate explicatiile, ci doar sugerat cu maiestrie regizorala. Ceea ce pricepe sau nu minorul, depinde de gradul lui de cunoastere.

Ei, cam asa-i si cu legea scrisa. Nu-i suficienta simpla citire, ca altminteri deveneam stiutori ai legii de la sfarsitul clasei intai si facultatea ar fi fost de prisos.
Uneori insusi actul normativ defineste notiunile cu care opereaza (pentru ca nu au intotdeauna intelesul din vorbirea obisnuita). Dar de cele mai multe ori sunt necesare operatiuni logico-rationale de descifrare/stabilire a continutului si sensului normei. Interpretul stabileste intelesul normei folosind diverse metode de interpretare: gramaticala, sistematica, instorico-teleoleogica, logica.

Pe scurt: @ carturarul, explicatia pe care am oferit-o eu nu o veti gasiti dvs. ad literam in textul normei. Este rezultatul interpretarii.

Apropo,
Calendar = Indicator sistematic al succesiunii lunilor și zilelor unui an.
Daca aveti o durata de masurat in zile, considerati ca este necesar sa va avertizeze cineva ca trebuie sa numarati zilele in succesiunea lor, altminteri le veti numara din 2 in 2? Sunt convinsa ca nu. Prin urmare, nu este nevoie ca legea sa ne spuna cand sa le numaram "calendaristic" , ci, dimpotriva, trebuie sa ne spuna cand anume vrea sa le numaram altfel (spre pilda atunci cand vrea sa le socotim numai pe cele "lucratoare").
romascanu, moderator
romascanu a scris:

Minorul si parintele vizioneaza un film. Nu dintre acelea cu ...toate explicatiile xxx, pentru ca ar fi interzis minorului.
Cu toate acestea, parintele este lamurit si cu privire la continutul a ceea ce nu i-a mai fost aratat ...cu toate explicatiile, ci doar sugerat cu maiestrie regizorala. Ceea ce pricepe sau nu minorul, depinde de gradul lui de cunoastere.

o explicatie la fel de clara si cuprinzatoare ca si in cazul dnei @danafatol!:vishenka:

in cazul minorului, gradul de cunoastere este direct proportional cu accesul la internet.:giggle:
Multumesc mult pentru raspuns
Pacat ca nu a fost citat si paragraful 2 al art. 181 din N.C.p.C.:
Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează
sica_quas a scris:

Pacat ca nu a fost citat si paragraful 2 al art. 181 din N.C.p.C.:
Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează

cyan a scris:

sau dupa Noul Cpc 2012
Art. 181. - (1) Termenele, in afara de cazul in care legea dispune altfel, se calculeaza dupa
cum urmeaza:
1. cand termenul se socoteste pe ore, acesta incepe sa curga de la ora zero a zilei urmatoare;
2. cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga
termenul, nici ziua cand acesta se implineste;

;)