avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... transfer condamnat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

transfer condamnat

daca o pers este condamnata in italia si el are un mandat de executare definitiva in romania,poate fi transferat din italia in romania si sa se faca contopire de pedepse?multumesc
A fost doar urmărită în vederea aducerii în ţară şi a executării pedepsei sau şi condamnată în altă ţară?
Dacă doar pentru a-şi executa pedeapsa , va executa pedeapsa aplicată , cu posibilitatea liberării condiţionate, după executarea fracţiei de pedeapsă prevăzută de lege şi a îndeplinirii celorlalte condiţii.
este condamnat in romania la trei ani cu executare,in alta tara nu are condamnari,doar in romania,multumesc
Poate fi transferat in Romania ca sa execute pedeapsa.
sa predat singur in romania pentru executarea pedepsei,ma interesa cam cat si ce perioada ar putea fi in detentie,multumesc
Executa cat se executa potrivit legii romane.
Beneficiaza de liberare conditionata urmand ca instanta sa aprecieze daca ii va admite sau respinge cererea.
La 2/3 poate cere liberarea conditionata.

Ultima modificare: Duminică, 2 Iunie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Contopire dupa eliberarea conditionata, se poate? nans nans Buna ziua, As avea si eu o nelamurire, si anume: daca o persoana se afla acum in executarea unei pedepse de 4 ani, pentru o fapta de inselaciune, iar in ... (vezi toată discuția)
Contopirea pedepselor dalikan dalikan Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema foarte urgenta. Am o cunostinta care a fost condamnata in anul 2012 luna mai la 6luni cu suspendare pentru ... (vezi toată discuția)
Reducerea pedepsei si eliberare conditionata elena_h elena_h Buna seara, logodnicul meu a avut o condamnare anterioara d 1 an si jumatate cu suspendare din care a executat 4 luni iar acum pentru ca a fost condamnat din ... (vezi toată discuția)