Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... transfer condamnat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

transfer condamnat

daca o pers este condamnata in italia si el are un mandat de executare definitiva in romania,poate fi transferat din italia in romania si sa se faca contopire de pedepse?multumesc
A fost doar urmărită în vederea aducerii în ţară şi a executării pedepsei sau şi condamnată în altă ţară?
Dacă doar pentru a-şi executa pedeapsa , va executa pedeapsa aplicată , cu posibilitatea liberării condiţionate, după executarea fracţiei de pedeapsă prevăzută de lege şi a îndeplinirii celorlalte condiţii.
este condamnat in romania la trei ani cu executare,in alta tara nu are condamnari,doar in romania,multumesc
Poate fi transferat in Romania ca sa execute pedeapsa.
sa predat singur in romania pentru executarea pedepsei,ma interesa cam cat si ce perioada ar putea fi in detentie,multumesc
Executa cat se executa potrivit legii romane.
Beneficiaza de liberare conditionata urmand ca instanta sa aprecieze daca ii va admite sau respinge cererea.
La 2/3 poate cere liberarea conditionata.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat