Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic

un coleg, daca nu este angajat ca si consilier juridic (este numai consilier in cadrul unui serviciu), absolvent al facultatii de drept din 2008 si practicant o perioada ca si consilier juridic, se poate inscrie in Consiliul consilierilor juridici? acesta reprezinta si unitatea unde lucrez in instanta in toate procesele. adre dreptul de a purta roba in proces?
Ocupatia de consilier juridic este reglementata de Legea 514 din 2003. Va trebui sa fie stagiar in prima faza , neavand dreptul de a reprezenta unitatea in instanta. Numai dupa definitivarea acestuia in functia de consilier juridic are acerst drept.
scuze, dar nu sunt lamurit. colegul este de profesie jurist, fiind absolvent al facultatii de drept.
Va recomand sa cititi actul normativ invocat si va veti lamuri. Chiar daca este absolvent de drept ,trebuie sa se inscrie in Colegiu consilierilor juridici ca stagiar. Dupa 2 ani poate sa-si de definitivatul pe functie este un examen, caz in care il ia atunci devine consilier cu drepturi depline.
Art. 13

(1) Consilierul juridic stagiar poate pune concluzii la judecatorie si la tribunale ca instanta de fond, la organele de urmarire penala, precum si la celelalte organe administrative cu atributii jurisdictionale.

(2) Consilierul juridic definitiv poate pune concluzii la instantele judecatoresti de toate gradele, la organele de urmarire penala, precum si la toate autoritatile si organelle administrative cu atributii jurisdictionale.

Art. 14

Consilierul juridic este obligat ca, in concluziile orale sau scrise, sa sustina cu demnitate si competenta drepturile si interesele legitime ale autoritatii sau persoanei juridice pe care o
reprezinta si sa respecte normele de deontologie profesionala prevazute in legea pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat si statutul acestei profesii.

Atata vreme cat nu este angajat ca si consilier juridic, nu se poate inscrie in Colegiu. In Colegiu se inscriu doar persoanele care intrunesc in mod cumulativ cateva conditii, printre care absolvent al facultatii de drept, angajat ca si consilier juridic (stat sau privat, nu conteaza).
Deocamndata, daca reprezinta unitatea, o face prin mandat. Nu are drept sa poarte roba. Dupa intrarea in vigoare a NCPC conducatorul unitatii va trebui sa ia o decizie, in sens ca atributiile mandatarului vor fi considerabil reduse.