avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie

Am 53ani si 6 luni am lucrat 19ani si 9 luni grupa1 de munca 1 an si 2 luni grupa a2a,si 3 ani si 3 luni grupa speciala,in 14decembrie 2012 fac 35 ani de munca fara sa am nici macar o intreripere va rog sa-mi spuneti cand pot sa ies la pensie de drept.
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 13:47, 6 Septembrie 2012
Limita de varsta la 59 de ani.Reducerea varstei standard de pensionare este,6 ani din 65.

4 ani si 6 luni,pentru 20 de ani de conditii deosebite si 1 ani si 6 luni,pentru 3 ani in conditii speciale.
Precizati daca munca in conditii speciale s-a desfasurat in continuarea gr.I-a de munca(care a fost pana la 01.04.2001)si daca unitatea se gaseste in anexa 3 si locul de munca in anexa 2 din Legea 263/2000.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare grupa 1 de munca catalinaursu catalinaursu Buna seara, Tatal meu a lucrat 21 de ani in grupa 1(pana la 1 aprilie 2001) si alti 10 ani in grupa a2a. Este nascut in 1958, Imi puteti spune, va rog, ... (vezi toată discuția)
Pensionare grupa i munca flavius2011 flavius2011 Buna seara, Pentru tatal meu nascut in iunie 1958, cu un stagiu de cotizare de 35 ani din care (stagiul militar 1 an si 4 luni), si grupa I munca 100 % 16 ... (vezi toată discuția)
Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta" vasile35 vasile35 Buna ziua, Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la ... (vezi toată discuția)