Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie

Am 53ani si 6 luni am lucrat 19ani si 9 luni grupa1 de munca 1 an si 2 luni grupa a2a,si 3 ani si 3 luni grupa speciala,in 14decembrie 2012 fac 35 ani de munca fara sa am nici macar o intreripere va rog sa-mi spuneti cand pot sa ies la pensie de drept.
Limita de varsta la 59 de ani.Reducerea varstei standard de pensionare este,6 ani din 65.

4 ani si 6 luni,pentru 20 de ani de conditii deosebite si 1 ani si 6 luni,pentru 3 ani in conditii speciale.
Precizati daca munca in conditii speciale s-a desfasurat in continuarea gr.I-a de munca(care a fost pana la 01.04.2001)si daca unitatea se gaseste in anexa 3 si locul de munca in anexa 2 din Legea 263/2000.