Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Microfoane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Microfoane

As dori sa știu dacă este legal ca la locul de munca sa fii ascultata,sa ți se instaleze microfoane,sa nu ai nici un pic de intimitate?
ElenanM, utilizator
Multumesc frumos, insa:

"Aspecte importante care trebuie reţinute de către persoanele vizate înainte de depunerea unei plângeri

Persoanele fizice ale căror date cu caracter personal sunt prelucrate se pot adresa în scris Autorităţii de Supraveghere (ANSPDCP) în cazul în care apreciază că le-au fost încălcate drepturile prevăzute de Legea nr. 677/2001, cu condiţia:

- de a nu fi introdus anterior o acţiune în justiţie, cu acelaşi obiect şi aceleaşi părţi,

- numai după ce s-au adresat în prealabil operatorului reclamat.

Conform art. 25 din Legea nr. 677/2001, persoana vizată trebuie să se adreseze operatorului cu 15 zile înainte de a depune plângere la autoritatea de supraveghere.". Acest lucru ar duce la concediere inevitabil si nu am rezolva nimic. Va multumesc inca o data pentru timpul dvs. Sa auzim de bine!