Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu

Buna ziua,

Am nevoie de acordul tatalui pentru a-mi schimba domiciliul , in strainatate, impreuna cu copilul minor? Copilul imi este incredintat prin hot jud definitiva din 2009.

Va multumesc!
in conditiile in care minorul a fost incredintat exclusiv mamei printr-o hotarare definitiva si irevocabila, nu este necesar acordul tatalui in acest sens.
puteti defini putin termenul "exculsiv"? Tatal isi vede periodic copilul, divortul a fost amiabil, relatiile sunt in continuare bune, si intre mine si fostul sot, si intre copil si tata.
termenul "exclusiv" in contextul de mai sus, se refera la faptul ca minorul a fost incredintat de catre instanta doar unuia dintre parinti .
Legal nu aveti nevoie de acordul tatalui ca sa scoateti copilul din Romania in scopul de a va stabili cu el intr-o alta tara.
Dar... ca sa il aduceti intr-o tara unde sa va stabiliti acordul e posibil ca autoritatile din tara respectiva sa va solicite acordul; asta nu tine de legislatia Romaniei, ci de a tarii unde ajungeti.

Moral... daca va intelegeti bine si aveti relatii cordiale, copilul are o relatie buna cu tatal lui, ar trebui sa discutati si sa ajungeti la un numitor comun, sa va stabiliti de comun acord cum se vor desfasura vizitele pe viitor, cine va plati costurile deplasarilor etc., altfel sunt sanse mari sa va treziti cu dosar prin instante...