Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Anulare contract cu Romtelecom
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Anulare contract cu Romtelecom

Se poate renunta la serviciile Romtelecom daca s-a incheiat contract intre aceasta firma si o persoana fizica? Motivul nemultumirii este ca, in urma cu o luna, am incheiat un contract pentru un pachet de televiziune si altul pentru internet, comunicandu-se in prealabil ca impreuna costa 76 lei (inclusiv doua receivere televiziune in chirie drept chirie). Ma interesa de la inceput doar internetul, nestiind ca se poate oferi doar acest serviciu, fara televiziune, pentru ca nu mi s-a comunicat de catre cei de la Romtelecom. Am ajuns sa platesc 84 de lei prima factura si nici nu sunt multumit de serviciile Romtelecom, atat de televiziune, cat si net.
Va multumesc mult.
1-Analizati concret clauzele contractual negociate si reciproc asumate
2-Daca sunteti nemultumit de calitatea serviciilor,initial sesizati oficial furnizorul de servicii,ulterior daca nu se remediaza puteti sesiza oficial ANPC
uite un model de cerere de reziliere, dacă operatorul telefonic una a promis și alta a făcut. cere verificarea convorbirii telefonice cu operatorul
si eu am pățit asa ceva și am reziliat gratuit dar nu am avut device-uri primite gratuit sau in custodie

In atenţia Romtelecom SA
Piaţa Presei Libere 3-5,
City Gate North Tower
Bucureşti 013702
Nr. Pagini: 1

Subsemnatul xxxl domiciliat in Bucureşti, str. xxxx, nr.xx,bl. xxx, sc. A, et. xx, ap. xx, sector x, legitimat cu x. seria x nr. x, C.N.P. xx, tel. xxxxxxx, Cod facturare: xxxx vă aduc la cunoştinţa faptul ca doresc rezilierea gratuită a contractului şi recalcularea facturii Seria xx nr. xx, conform discuţiei avute cu operatorul dumneavoastră în data de xx.08.2012.

In data de 25.08.2011 am contactat un operator Romtelecom la nr. 1930 de unde am primit doar promisiunea că o sa fiu contactat de operatorul care trebuia sa proceseze noul abonament, nu am fost contactat nici în ziua de astăzi.
Motiv pentru care cer :
1.) recalcularea facturii Seria xxx nr. xxxxx in acord cu oferta dumneavoastră;
2.) rezilierea contractului începând cu data de xxx Septembrie 2012.

Motivul renunţării este nerespectarea conditiilor contractuale si lipsa de profesionalism a angajaţilor Romtelecom care se repeta la orice contact cu operatorii companie dumneavoastră.

De asemenea doresc sa primesc răspunsul în scris la adresa: Localitatea Bucureşti, xxx, nr. xxx, bl.xx, ap. xx, Bucureşti - Sector x
Această notificare a fost întocmită în două (2) exemplare, unul păstrat de subsemnatul şi unul trimis prin fax la nr de tel. 021.9255.
Vă solicit deasemenea în temeiul legii nr. 677/2001 art. 14 şi 15 ca de la data de mai sus: să ştergeţi datele mele personale; să anonimizaţi datele mele personale pe care le puteţi păstra în mod legal în ciuda acestei solicitări; să încetaţi prelucrarea lor şi transmiterea către terţi în orice scopuri; să notificaţi orice terţi de această solicitare.
Data xxxx