Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie CIC

Am doua intrebari la care as dori un raspuns din partea celor competenti in domeniu, anume:

1) Este legal ca societatea la care sunt incadrata, la revenirea mea la serviciu, dupa CIC timp de 2 ani, sa-mi desfiinteze postul si sa-mi propuna un alt post, inferior pregatirii mele?

2)As vrea sa stiu daca pot, ca angajat, care ma aflu in CIC(2 ani)pana in luna mai 2013, sa solicit incetarea suspendarii contractului de munca din luna martie 2013 si totodata sa inaintez conducerii societatii la care lucrez, cererea de incetare a CIM.
Multumesc!
Situatia prevazuta de textul citat este valabila numai in cazul in care s-a optat pentru un CCC cu o durata de 2 ani , in baza OUG nr.111/2010.
1. User-ul este in aceasta situatie de CCC pana la 2 ani.

2. Daca era in situatia de CCC pana la 1 an ii inceta plata indemnizatiei pentru CCC la data cand copilul implinea 1 an si nu mai putea beneficia de indemnizatie pentru CCC in continuare, pana la 2 ani.
Corect, mea culpa... ma gandeam la faptul ca nu a precizat acest aspect ... sorry.
:bow: