Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA de recuperat din Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA de recuperat din Germania

Buna ziua,

Sicietatea a achizitionat o masina din Germania pe 02.08.2012. La acea data societatea nu era trecuta in ROI. Vanzatorul din Germania a oprit TVA-ul aferent si spune ca societatea din Romania poate recupera aceasta suma. Mentionez ca din 16.08.2012 societatea figureaza in ROI.
Cum trebuie procedat ca societatea din Romania sa poata recupera TVA-ul?
Suma respectiva ramane societatii sau trebuie virata statului roman?
Va multumesc antiicipat!
Pe site-ul ministerului de Finante gasit procedura de rambursare a TVA-lui din UE. Se depune o cerere tipizata la ANAF iar banii vor ramane la firma dvs, nu trebuia sa-i virati la stat.
Detalii aici:
[ link extern ]
Cs B, Contabil