Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Clarificare eligibilitate masura 112
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Clarificare eligibilitate masura 112

Am depus in aceasta vara un proiect pe masura 112 si datorita secetei mi-au fost calamitate culturile in diferite procente. Pentru asta pot sa-mi dea proiectul neeleigibil? Am si un proces verbal de constatare a calamitatii, intocmit de o comisie de la primarie si Directia Agricola, insa cei de la OJPDRP au spus ca se mai gandesc daca il iau in seama. Pentru un fenomen natural care m-a afectat risc sa nu primesc banii care ma ajuta sa continui si sa ma dezvolt. Ce este de facut?
ATENIE! Daca la verificare se constata neîndeplinirea activitailor prevazute în Planul
de afaceri, APDRP va proceda la recuperarea sprijinului acordat.
În situatia când neconformitatea cu Planul de afaceri a fost determinata de cauze independente de vointa solicitantului, definite ca fiind cauze de forta majora, prima transa nu se va recupera, dar nu va mai fi platita a doua transa.
Cititi cu atentie ghidul solicitantului , verificarea indeplinirii planului de afaceri se face in al 3-lea an.
Nu se poate sa nu va admita proiectul,daca este bine intocmit, datorita cauzelor naturale care sunt forta majora.Urmariti pe site
[ link extern ] /
noutatile privind cererile ce trebuie depuse pentru recuperarea pagubelor datorate de seceta.
Cititi cu atentie criteriile de selectie a dosarului, si, daca le indepliniti, nu aveti de ce sa va temeti.